Akvarijní rybky vhodné pro úplné začátečníky

In Doporučujeme

Začínající akvaristé si mohou vybrat z velkého množství nenáročných akvarijních rybek, které téměř bez úhony přečkají počáteční chyby v péči o akvárium. Které druhy ryb jsou vhodné, kolik kusů od jednoho druhu je ideální chovat, jaké prostředí vyžadují a čím je budete krmit?

Tetra černá

Pro velká akvária je vhodná tetra černá. Je to velmi odolná nenáročná rybka, kterou si můžete pořídit i ve vyšlechtěné závojové formě. Pochází z klidných jihoamerických říčních vod. Dorůstá do 6 centimetrů. Mladé rybky mají na těle dva černé příčné pruhy a tmavě zabarvené hřbetní a řitní ploutve.

Tetře vyhovuje vyšší vodní sloupec a voda stačí středně tvrdá s teplotou kolem 20 °C a neutrálním pH. Pokud akvárium opatříte kvalitním filtrem do akvária, odbourávačem chloru a budete pravidelně část vody měnit za čerstvou, budou vaše rybky ve výborné formě.

Tetra černá je klidná a přátelská rybka. V akváriu s vyšším vodním sloupcem jich můžete chovat minimálně deset kusů, avšak bez problémů se snese i s jinými druhy rybek.

Tetra je všežravec. Krmíme ji vločkovým krmivem, nitěnkami a živým planktonem z rybníka.

Tetra kosočtverečná

Tetra kosočtverečná má podobné nároky, jako tetra černá. Má stříbřité protáhlé tělo s načervenalými ploutvemi. Tetra kosočtverečná je velmi aktivní plavec, je proto vhodná pro velké nádrže. Svou aktivitou příjemně akvárium oživí a máte se stále na co dívat. Stejně jako tetra černá, je i tetra kosočtverečná všežravec a je potřeba přikrmovat ji navíc i přípravky se zvýšeným obsahem rostlinných složek, jinak bude v akváriu okusovat listy rostlin.

Parmička žraločí

Parmička žraločí je vzhledově takový sladkovodní žralok. Má protáhlé stříbřité tělo s nažloutlými ploutvemi s černými okraji. Parmička je nenáročná, ale protože dorůstá délky 35 cm, potřebuje dlouhou nádrž, která jí poskytne dostatečný prostor pro plavání. Voda by měla mít neutrální pH a teplotu kolem 24 °C.

Do akvária nasaďte velké množství rostlin s tuhými listy a přidejte kořeny, kameny a další libovolné dekorace. Parmičky potřebují čistou vodu, proto kupte výkonný filtrační systém. Chovat by se měly v hejnech o minimálně osmi kusech. Parmičky krmíme vločkami a živočišným i rostlinným krmivem.

Pro čisté akvárium bez řas

V každém akváriu by měl být živočich, který pomáhá udržovat akvárium čisté. Jedním z nich je krunýřovec mnohoostný. Je velmi nenáročný. Může dorůst až do délky 15 cm. Má tmavé tělo pokryté světlými skvrnami a na jeho spodní části má kruhová ústa, kterými skvěle zbavuje akvárium řas. Samci mají na rypáku vousky. Pokud budete chovat několik krunýřovců od mladého věku, vždy se vám povede získat minimálně jednoho samce. Ten by však v akváriu neměl být s dalším samcem, jinak by hrozily teritoriální střetnutí a boje.

Pokud budete chovat jednoho samce najednou s více samicemi a akvárium opatříte množstvím rostlin a úkrytů, může se vám povést dobře odchovat mláďata – pokud je však ochráníte před jinými druhy ryb, které by je mohly považovat za potravu. Voda pro chov by měla být starší, ale čistá, s neutrálním pH a střední tvrdostí. Kondici ryb a jejich vybarvení zlepší přípravek rašelinového výluhu.

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu