Pomocí BMI můžete zkontrolovat, zda je vaše tělesná hmotnost v normálním rozmezí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zhruba rozděluje skóre dospělých BMI do různých hmotnostních kategorií.
Tabulka BMI (klasifikace podle WHO)
Podváha: méně než 18,5
Normální váha: 18,5 – 24,9
Nadváha: 25 – 29,9
Silná nadváha (obezita stupně I): 30 – 34,9
Stupeň obezity II: 35 – 39,9
Stupeň obezity III: 40 nebo více
Při klasifikaci však také hrají roli další faktory. Například muži mají obvykle vyšší procento svalů než ženy. Z tohoto důvodu se často nacházejí tabulky, které navíc klasifikují hodnoty BMI podle pohlaví.
Od konce sedmdesátých let je známo, že na otázku ideální váhy nelze odpovědět tak jednoduše. V té době velké studie prokázaly, že skóre BMI spojené s nejnižším vzrůstem úmrtnosti s věkem. Tento vztah lze číst z tabulky American National Research Council (NRC) z roku 1989, která se také často vyskytuje. Hodnotí vyšší BMI s věkem než normální váha.
Tabulka BMI (klasifikace podle NRC)
Věk Ideální BMI
19-24 19-24
25 – 34 20 – 25
35 – 44 21 – 26
45 – 54 22-27
55 – 65 23 – 28
starší 65 let 24 – 29
Odborníci však vždy argumentovali přiřazením hodnot BMI konkrétním kategoriím. V každém případě tabulky BMI objasňují jednu věc: BMI v žádném případě není měřítkem všeho. Někteří odborníci dokonce vidí BMI jako zjednodušený nástroj, který má smysl pouze pro účely výzkumu a studia.
Pro děti a dospívající platí vlastní hodnocení. Důvod: V průběhu růstu se složení těla často mění. Kromě toho podíl svalů a tuku u dívek a chlapců je odlišný. Mnoho lékařů proto používá pro hodnocení další růstové křivky specifické pro pohlaví.
Proto si dávejte pozor při stanovení své ideální váhy, protože každý člověk je jiný. Kromě toho hodnota BMI říká jen něco o celé tělesné hmotnosti. Nezvažuje postavu ani distribuci tělesného tuku a svalové hmoty.
Proto považujte svůj BMI pouze za obecnou informaci – a v případě pochybností se poraďte se svým lékařem.