Cesta autem na jih Chorvatska

In Cestování

S přetrvávající koronavirovou krizí ve světě stoupá touha Čechů opět navštěvovat Chorvatsko. Není divu, má to hned několik plusů. Především se jedná o poměrně bezpečný druh cestování. Navíc je spousta zemí pro turisty stále ještě nepřístupná, nebo jsou podmínky pro vstup až příliš složité a náklady na testy nákladné.

Zatímco při cestování letadlem, autobusem či vlakem se pravděpodobně setkáte s velkým množstvím lidí a jste nuceni dotýkat se všeho možného, při cestování autem jedete většinou ve dvou, s rodinou, nebo přáteli které znáte, setkáte se s minimálním množstvím lidí a máte vlastní apartmán.

Cesta po Chorvatských cestách je navíc velice příjemná. Místní dálnice jsou ve výborném stavu a cestou se člověku naskýtají nádherné výhledy na okolní hory a pohled na začínající moře je dech beroucí.

Na jih je cesta dlouhá asi od 1100 do 1300 kilometrů a zdatný řidič ji zvládne odřídit i sám. Ideální je však mít s sebou ještě alespoň jednu osobu s řidičským průkazem v případě nouze, nebo nečekané únavy.

Kolik stojí cesta a poplatky

Tady záleží na tom, jakou cestu zvolíte. Stačí se jen rozhodnout, zda budete z České republiky pokračovat přes Rakousko a Slovinsko, či přes Slovensko a Maďarsko. Já osobně doporučuji cestovat přes Maďarsko. Cesta kolem Balatonu je opravdu pěkná a pokud se vyhnete centru Budapešti, tak i poklidná. Celkově cesta na jih- konkrétně okolí Podgory a Dubrovníku-vyjde na cca 5 500 Kč.

  • Nafta (2 plné nádrže): 3000 Kč
  • Poplatky za dálnice: 2300 Kč

+ nějaká ta voda, káva a podobné výdaje během jízdy

TIP: Poplatky za chorvatské dálnice jsou o 20% levnější a průjezd rychlejší, pokud si koupíte krabičku na mýto (ENC). Popřípadě poproste někoho, kdo ji má o zapůjčení.

Na cestě přes Rakousko pak zaplatíte tyto poplatky:

  • Nafta (2 plné nádrže): 3000 Kč
  • Poplatky za dálnice: cca 2700 Kč

Nezapomeňte zařídit před cestou

  • Platný občanský průkaz nebo pas u všech cestujících
  • Zjištění povinné výbavy vozidla v jednotlivých zemích
  • Cestovní pojištění osob i automobilu, včetně zajištění náhradního vozidla v případě nehody
  • Uvedení auta do perfektního stavu (stav oleje, aby svítily všechny žárovky, doplněná voda v ostřikovačích, přezuté na letní pneumatiky – některé země pokutují)
  • Zjistit si, jaká je momentální koronavirová situace v Chorvatsku a v zemích, kterými projíždíte

Tipy pro hledání ubytování

Ubytování seženete poměrně snadno a levně. Samozřejmě čím více mimo hlavní města a centrum, tím je ubytování levnější, obzvlášť pokud chcete bydlet blízko u moře. Není potřeba shánět bydlení dopředu, nabídky na volný apartmán jsou na každých pár metrech, zvažte však, jestli se vám po tak dlouhé cestě bude chtít ještě shánět místo, kam složíte hlavu. Pro tyto případy je asi ideální stránka www.booking.com, nebo s trochou úsilí seženete apartmán i mnohem levněji. Stačí si na Google Maps vybrat oblast, kam se chystáte a jet po pobřeží. Zobrazují se apartmány, mnohdy i s cenami. Stačí najet na stránky ubytování, nebo napsat email či zavolat a ubytování si domluvit. Bude tak levnější o přirážku za zprostředkování, které byste na Booking zaplatili.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu