Co je koronavirus a jak je nebezpečný?

In Zdraví a výživa

Koronaviry – celá rodina virů, která postihuje hlavně zvířata a pouze v některých případech je přenášena na člověka. U savců a ptáků mohou koronaviry vést k poškození jater, nervového systému, ale nejčastěji dýchacího a gastrointestinálního traktu. Většina těchto virů není pro člověka nebezpečná a onemocnění, která způsobují, se objevují bez závažných komplikací.

Přesto v této rodině existují odlišné druhy nebezpečné pro člověka, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV, MERS) a těžký akutní respirační syndrom (SARS-CoV, aka TORS-coronavirus), což může vést k nepříznivým výsledkům. Nyní byl do tohoto seznamu také přidán koronavirus z Wuhan. Jmenuje se COVID-19 nebo 2019-nCoV.

S čím je spojen název „koronavirus“? Faktem je, že koronaviry jsou RNA viry, jejich nukleokapsidy obsahují glykoproteiny, které mají podobnou formu jako hroty, díky čemuž se virus vizuálně podobá koroně.

Původ COVID-19

Wuhanský koronavirus COVID-19 má strukturu podobnou netopýrovým koronavirům a je možné, že se stali hlavním zdrojem nového kmene viru. Zůstává záhadou, jak přesně se COVID-19 přenáší na lidi: přímo z netopýrů nebo prostřednictvím zprostředkujících hostitelů, což mohou být domácí mazlíčci.

Kdy se bát

Většina onemocnění dýchacích cest má stejné příznaky: pocit únavy, horečka, dušnost, kašel a / nebo bolest v krku. Pokud se však takový klinický obraz objeví u osoby, která se vrátila z epidemii zasažených oblastí nebo přišla do kontaktu s osobou s podezřením na infekci COVID-19, existuje důvod k obavám. Období od okamžiku infekce do vývoje příznaků se nazývá inkubace. U modelu COVID-19 je to 4-14 dní. Rentgenové vyšetření určuje bilaterální infiltráty v plicích.

Při analýze míry úmrtnosti vědci dospěli k závěru, že v případě infekce koronavirem mají ženy vyšší šanci na příznivý výsledek, protože mají dva chromozomy X: některé geny odpovědné za rozpoznávání patogenů jsou kódovány na chromozomu X.

Vzdušná cesta je hlavní cestou přenosu všech onemocnění dýchacích cest a COVID-19 není výjimkou. Nebezpečí však spočívá v čekání nejen při komunikaci s infikovanou osobou – virus se může přenášet vzdušným prachem a kontaktem: špinavou rukou může člověk přivést virus do těla přes sliznice.

Předpokládá se, že s nástupem teplé sezóny bude epidemie klesat: koronavirus je obklopen lipidovou vrstvou, která jej špatně chrání před teplem.

Na veřejných místech je důležité:

  • Při kašli a kýchání zakryjte ústa a nos.
  • Vyvarujte se kontaktu s lidmi s příznaky SARS (nejméně 1 metr od pacienta).
  • Na přeplněných místech noste masku a nezapomeňte ji měnit každé 2-3 hodiny.
  • Zkuste se vyhnout cestování veřejnou dopravou.
  • Vyvarujte se přivítání a líbání na tváři (dokud se epidemiologická situace nenormalizuje).

Jaké návyky je třeba formovat?

  • Udržujte ruce čisté: pravidelně je umývejte, zejména po návštěvě veřejných míst a před jídlem.
  • Ve vozidlech a jiných přeplněných oblastech minimalizujte kontakt s povrchy a předměty.
  • Nedotýkejte se tváře nemytými rukama.

Otřete povrchy běžně používaných domácích a technických zařízení: kliky dveří, zábradlí, klávesnice počítače, panely kancelářské techniky, dálkové ovladače, prezentační prvky.

Je důležité si uvědomit, že prevence je vždy lepší než léčba. Pokud však existuje důvod k obavám, musíte se okamžitě poradit s lékařem a vyhnout se samoléčení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also read!

Jaká kritéria si ohlídat při výběru nové autobaterie?

Autobaterie jsou nedílnou součástí všech motorových vozidel. Bez nich bude auto jednoduše nepojízdné. Pakliže vám současná baterie dosluhuje a

Read More...

Parfémy Giorgio Armani, které si musíte pořídit

Giorgio Armani je slavný italský návrhář, který založil stejnojmennou společnost. V módním průmyslu si vybudoval pevné postavení a Giorgio

Read More...

Svěřte revize jeřábů do rukou profesionálů

V současné době se jeřáby používají napříč mnoha odvětvími, přičemž nejvíce ve stavebnictví a strojírenství. Setkáte se navíc s

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu