Máte prasklé autosklo? Tak s vozem rychle zamiřte do servisu. Ani malá prasklinka sama od sebe nezmizí.
Čelní autosklo patří mezi nejdůležitější komponenty vozidla. Nejenže řidiče a spolujezdce chrání před nepříznivými vlivy počasí, ale také zprostředkovává výhled na veškeré dění na komunikaci. Proto je třeba ho udržovat v čistotě a perfektní kondici. Problémem přitom může být i malá prasklinka způsobená malým kamínkem odraženým od protijedoucího vozidla. Tu je na místě co nejdříve zacelit a zamezit tak jejímu zvětšování, ke kterému by jinak docházelo působením vibrací, k nimž dochází při jízdě. Jinak riskujete výměnu autoskla.
Čistota je základ
Čelní autosklo je v první řadě třeba udržovat v čistotě, a to zvnitřku i zvnějšku. Zatímco z vnitřní části většinou stačí otírat zamlžení suchým hadříkem, popřípadě na očistu zvolit přípravek na čištění skel, vnější část autoskla si v první řadě žádá funkční stěrače. Pokud jsou zpuchřelé, nebo neotírají tak, jak mají, jsou zralé na výměnu. A před každou jízdou se rovněž ujistěte, zda máte plnou nádržku ostřikovače – v létě letní směsí do ostřikovačů a v zimě zimní. Ta letní by v nich mohla zamrznout.
Oprava, nebo výměna čelního autoskla?
Zdaleka však nejde jen o čistotu autoskla. Patřičnou pozornost je třeba věnovat i jeho stavu. Obecná rada zní přizpůsobit jízdu tomu, aby nedošlo k jeho poškození. Drobným prasklinkám způsobeným odraženými kamínky ale zabránit v podstatě nelze. Pokud tato situace každopádně nastane, je třeba ji co nejrychleji řešit. Mějte na paměti, že oprava čelního skla je rozhodně levnější než jeho výměna. V případě rozsáhlého poškození autoskla je nutné obrátit se na profesionály specializující se na výměnu a opravu autoskel (například autosklosos.cz).
Výměna čelního skla rozhodně není levnou záležitostí, proto je dobré si ji připojistit. Nebývá totiž součástí klasického havarijního pojištění.