Hřiště – proč jsou užitečná pro vývoj dětí?

In Životní styl a vztahy

Houpačky, skluzavky, kolotoč – jen když je děti uvidí, začnou se usmívat a zrychlovat tempo. Co je zvláštního na dětských hřištích? Je to jen bezstarostná zábava nebo něco jiného? Jak hřiště ovlivňují vývoj dětí?  Dobře víme, že pohyb je klíčem ke zdraví a aktivní odpočinek je to nejlepší, co můžeme dítěti nabídnout. Každé dítě potřebuje nové emoce, zábavu a způsoby „spálení“ přebytečné energie. Kromě toho, že dítě aktivně tráví čas se svým rodičem, získává také nové dovednosti a navazuje vztahy s vrstevníky.

Mnoho zajímavých věcí na jednom místě

Dnešní moderní hřiště přitahují děti svým působivým vzhledem a neobvyklým tvarem. Vícebarevné houpačky, skluzavky, sítě, tyče a kolotoče nemůže žádné dítě nechat bez povšimnutí. Kromě zaručené zábavy je to také způsob, jak získat nové informace, což je velmi důležité pro vývoj dítěte. Získáním nových dovedností překonávají děti své vlastní obavy, studují své tělo. Například při houpání na houpačce dítě praktikuje udržování rovnováhy, naučí se ovládat polohu svého těla v prostoru a koordinaci. Lezení po schodech, lanech nebo trámech zlepšuje interakci obou hemisfér mozku a mění pohyby paží a nohou. 

Trénink hry

Hřiště – pravděpodobně není lepší místo pro děti, kde se kombinuje příjemné s užitečným a na čerstvém vzduchu. Jedním z prvků hřiště je pískoviště, které také ovlivňuje vývoj dítěte. Pískoviště umožňují dětem současně stimulovat mnoho pocitů. Dítě si hraje s pískem – cítí jeho hmotnost, tvar a dokonce i teplotu.  Při vytváření pískových struktur se u dětí rozvíjí koordinace očí, rukou a prostorová představivost. Další výhodou je, že při hraní může být několik dětí najednou a nemusí být nutně ve stejném věku. Děti ponořené do zábavy navazují nové přátele, učí se spolupracovat a soutěžit. Pískoviště je první místo, kde děti ve skupině, prožívají nové pozitivní emoce.

Zdarma, ale bezpečné

Z pohledu rodičů je nejdůležitější při chůzi s dítětem sledovat jeho bezpečnost. Naštěstí jsou všechny moderní prostory vyráběny s ohledem na tyto požadavky, takže si zde mohou hrát bezpečně i ty nejmenší děti. Nejčastěji je země pokryta gumovými rohožemi, které minimalizují účinky pádů. Sedadla houpačky jsou vybavena speciálními zády, madly a sponami – zabraňují vyklouznutí dítěte a následným zraněním. Ale i v tomto případě by rodiče měli být vždy se svými dětmi, což jim poskytne svobodu i pojištění pro případné problémy.

You may also read!

S elektronickými cigaretami je kouření bezpečnější

Každý malý školák dnes ví, že kouření nepřináší příliš mnoho zdravotních výhod, spíše právě naopak. Jedná se o zlozvyk,

Read More...

Důležitá lékařská vyšetřovací technika: Oftalmoskopy, otoskopy i dermatoskopy

Vyšetření nám dnes usnadňuje spousta pomůcek. Je to komfortnější nejen pro pacienty, ale i profesionály. Kde seženou to nejlepší? Zdravotnické

Read More...

K čemu slouží jednotlivé druhy kalibrů? Neztraťte se v možnostech

V moderní strojírenské výrobě je nutné pracovat s extrémně přesnými rozměry, které se pohybují v řádech pouhých setin milimetru.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu