Jak vybrat správný gramofon

Ač je to k nevíře, gramofonové desky se prodávají ve stále větší míře. A to nejenom ty nové, na kterých zpravidla vycházejí alba nezávislých hudebních formací a reedice starých hitů, ale i ty staré, historické, které fanoušci kvalitní hudby nalézají jako ukryté klenoty v antikvariátech a zastavárnách. Možná i vy máte doma podobnou sbírku starých gramofonových desek, a přemýšlíte, jaký gramofon si pořídit, abyste se mohli zaposlouchat do tónů hudby, která zní stejně, jako v době kdy byla nahrána.

Jaký gramofon je nejlepší?

Tuto otázku nelze jednoduše zodpovědět. Gramofony se vyrábějí v různých variantách a pochopitelně také cenových relacích. Můžete si například zakoupit gramofony základních řad, jejichž cena se pohybuje okolo několika tisíc. Většinou jsou vybaveny i zesilovačem a předzesilovačem a některé z nich dokonce vestavěnými reproduktory, takže k přehrávání nebudete muset mít kromě desek již nic jiného. Přestože náročný audiofil by nad podobnými přístroji pouze ohrnul nos, mnoha lidem, kteří si chtějí jen občas poslechnout svou sbírku starých vinylů, takový přístroj v pohodě postačí. Pokud si však chcete vychutnat hudbu v opravdové kvalitě, budete muset sáhnout do kapsy o něco hlouběji.

Hifi gramofony vyšší třídy

Lepší přístroje začínají s cenou někde na 10 000 korun. Za tuto cenu dostanete kvalitní gramofony určené do hifi sestav. Na vestavěné reproduktory zapomeňte, tyto gramofony často nemají ani vlastní předzesilovač. Výrobci totiž předpokládají, že si pořídíte zesilovač, předzesilovač i reproduktorovou soustavu vlastní, takové, které budou svou kvalitou gramofonu odpovídat a společně dosahovat nejlepších výkonů. Ceny gramofonů pak se stoupající kvalitou rostou, až ke stovkám tisíc za ty nejlepší kousky. Jejich božský zvuk vás ale přesvědčí o tom, že do kvality se vyplatí investovat.

Exit mobile version