Poskládejte si počítač podle sebe!

In Počítače a internet

Řešíte pořízení nového počítače a rádi byste si ho poskládali sami? Není nic snadnějšího! Počítač má v dnešní době tu výhodu, že je do jisté míry blbuvzdorný – většinou konektor jde zapojit jen tam, kam patří a tím pádem to zvládnete i pokud jste to ještě nikdy nedělali.

Jak tedy vybrat jednotlivé součásti?

Jde v podstatě hlavně o to, na co a jakým způsobem budete chtít svůj stroj používat. Pokud například budete stříhat video, nebo hrát hry, hodí se jistě výkonnější grafika a aspoň dva monitory. Pokud naopak potřebujete poskládat jen kancelářskou klasiku, na které občas něco napíšete a jinak ji budete především používat jen na surfování, nebudete potřebovat nic extra.

Z čeho se tedy počítač skládá?

Case

Začneme výběrem počítačové skříně. Ta rozhodne o velikosti ostatních komponent. Klasickou skříní je ATX. Do té pak budeme moct vybrat prakticky cokoli. Pozornost musíme věnovat tedy hlavně designu a vybavení skříně, jako je například počet slotů pro disky, nebo místo pro CD/DVD mechaniku. Cena se pohybuje od 600,- do několika tisíc.

Základová deska a procesor

Zvolit můžeme základovou desku ATX a menší. Základovou desku je nutno vždy vybírat rovnou s procesorem, aby se nemohlo stát, že socket pro procesor nebude kompatibilní. Jinými slovy, že tam procesor nebude pasovat. Procesor vyberte podle cenových možností a požadavků, které na počítač budete mít, čím náročnější požadavky, tím výkonnější procesor potřebujete. Vybírat budete nejspíše z řady Intel nebo AMD.

RAM

Paměti RAM ovlivňují rychlost zpracovávání dat. Je proto lepší vybírat větší kapacitu. Ideální jsou dva kusy po 4GB (dohromady tedy 8GB), pochopitelně můžete vybrat i větší. Vybírejte opět nejen podle ceny, ale také podle základové desky, je třeba aby s ní byly kompatibilní, dnes nejčastěji DDR4, DIM.

Zdroj

Zdroj potřebujete jistě dostatečně silný. Zároveň také hleďte na to, jaké má vývody, případně odnímatelné kabely. Je třeba brát zřetel na počet pinů konektoru v základové desce (20 nebo 24 ačkoli v dnešní době už výrobci tyto konektory dělají kompatibilní), zároveň je také třeba dostatek napájecích kabelů pro disky a podobně. Tyto bude vhodnější vybrat s konektorem SATA. Pro jiné komponenty se vám pak mohou hodit přípojky MOLEX.

Disky

Pochopitelně potřebujete také pevné disky, na kterých budou vaše data. Disky můžeme dělit do dvou kategorií: HDD a SSD. Disky HDD fungují na principu magnetismu a mechanického pohybu, proto jsou velmi náchylné na mechanické poškození a jsou pomalejší. SSD pak fungují na principu polovodičů a tím pádem jsou výrazně rychlejší. Není ale dobré pořizovat SSD s vyšší kapacitou. Pokud tedy můžete v rámci financí do svého PC a ochrany svých dat zainvestovat trochu více, kupte menší disk SSD pro operační systém, poté větší SSD disk na data a větší HDD na jejich případnou zálohu.

Chlazení

Co se týče chlazení, máte na výběr z několika variant:

  • Aktivní – větráček, který ovšem potřebuje napájení ze zdroje, nebo základové desky
  • Pasivní – nepotřebuje navíc vůbec nic
  • Vodní – jedná se vlastě o potrubí, které chladí součástky, může být však při poruše fatální pro celý přístroj, proto bych jej spíše nedoporučoval.

Celý počítač a především pak procesor je třeba chladit aby nedocházelo k jeho přehřívání v důsledku proudění elektrického proudu. Proto je chlazení také důležité.

Doplňky

Mezi doplňky můžeme řadit různé karty (grafická, síťová,…) nebo přídavné vstupy (čtečka karet, CD/DVD mechanika,…) pochopitelně si hlídejte, zda máte dostatečné možnosti pro napájení a také dostatek slotů na základové desce.

You may also read!

Jaké trysky na vodní mlhu potřebujete?

Vodní mlha má opravdu široké uplatnění. Užijete ji doma na zahradě či terase, kde vám zpříjemní parná léta. Používá

Read More...

Jak být zase o něco hezčí?

Jen málokdo si nepřeje být atraktivní. V mládí to není nic složitého, avšak s přibývajícím věkem a kilogramy jde

Read More...

Pravidelným čištěním střechy prodloužíte její životnost. Jak na to?

Střecha domu nás chrání před povětrnostními vlivy i nečistotami. Přesto, že je pro zajištění pohodlného bydlení extrémně důležitá, mnohdy

Read More...

Mobile Sliding Menu