Zřícenina hradu Dívčí Kámen – Místo s opravdu bohatou historií 

In Cestování

Přibližně na půli cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem leží uprostřed panenské přírody, která přímo vybízí k procházkám a aktivnímu odpočinku, pozůstatky hradu Dívčí Kámen. Tato zřícenina je tedy ideálním tipem na výlet pro ty, kteří zavítají do Jižních Čech a zároveň chtějí svůj čas trávit objevováním kousku české historie. Přesněji řečeno tyto pozůstatky gotického hradu Dívčí Kámen, někdy též nazývaného Menštein, je možné nalézt nedaleko obce Křemže. 

K jejich objevení na vás čeká výšlap na skalnatý vrch až do výšky 470 metrů nad mořem. Nejedná se ovšem o žádný náročný výstup, zvládne ho opravdu každý – na Dívčí Kámen si tudíž můžete udělat výlet i s malými dětmi. Po vystoupání na skalnatý vrch vás pak krom pohledu na zříceninu hradu, jež je mimo jiné chráněnou národní kulturní památkou, čeká i překrásný výhled do okolí. Takto můžete spatřit třeba Křemžský potok, kterak se vlévá do Vltavy. 

Historie zříceniny hradu Dívčí Kámen 

Místo kolem současné zříceniny hradu Dívčí Kámen bylo osídleno už dávno před tím, než zde vůbec nějaký hrad stál. Dokonce existují i zmínky o jeho osídlení již během pravěku. Samotný hrad byl poté vybudován ve 14. století, konkrétně se s jeho stavbou započalo roku 1349 se souhlasem Karla IV. Výstavba pak proběhla během dalšího desetiletí, přesné datum jejího dokončení nicméně není dosud známo. Prokázáno je pouze to, že hrad byl plně v provozu roku 1383. 

Co je však naprosto jisté, tak je to, že na jeho výstavbě měl největší zásluhu rod Rožmberků, který jej vlastnil a spravoval až do roku 1506, kdy se Petr z Rožmberka rozhodl Dívčí Kámen opustit a hrad nechat chátrat. Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že tento hrad byl jedním z mála hradů, jež dokázaly odolat husitským vojskům pod vedením Jana Žižky, která se jej roku 1420 snažila marně dobýt. 

Co je zde k vidění? 

Jak již bylo zmiňováno, zřícenina hradu Dívčí Kámen je zajímavou kombinací pestré historie a malebné přírody. Tato monumentální stavba tyčící se na vysoké skále nad obcí Křemže patří k nejzachovalejším středověkým památkám na území České republiky. Zároveň se jedná o jeden z největších hradních komplexů, tudíž nemusíte mít strach, že byste tu narazili pouze na několik nudných rozpadlých zdí. Naopak v pozůstatcích hradu Dívčí Kámen můžete objevovat nová zákoutí i několik dlouhých hodin. 

Když budete mít štěstí, můžete si zde dokonce vychutnat i neopakovatelný kulturní zážitek. Pravidelně, hlavně v letních měsících, se tu totiž pořádají různé koncerty, přednášky či šermířská vystoupení. Vydat se tu můžete i po stopách různých pověstí – nejznámější z nich je ta o nachlazeném skřítkovi, jenž má údajně střežit poklady ukryté pod tímto hradem. Zbytek dne pak můžete strávit třeba procházkou po okolní přírodní rezervaci Dívčí Kámen, jež spadá do chráněné krajinné oblasti Blanský les. 

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu