Řada z nás se letos rozhodla strávit prázdninové dny v Čechách. I doma je však mnoho co objevit. Znáte rozhlednu Kleť?
Historie rozhledny
Rozhlednu bychom našli na vrcholu Kleť, který se nachází nedaleko Českého Krumlova. Ten je nejvyšším bodem Blanského lesa. Měří přes 1084 metrů.
Do krajiny šumavského podhůří se kamenná věž tyčí už od roku 1825. Jedná se jednu z nejstarších kamenných rozhleden u nás. Ačkoli se o ní původně tvrdilo, že je vůbec nejstarší, okrasné šlechtické věže vznikly o několik let dříve, potvrdili nedávno historikové.
Rozhlednu nechal na tomto místě vybudovat kníže Josef Schwarzenberg, sám nadšený vyznavač turistiky. Proto se jí také říká Josefova věž. Založena byla původně pro ryze soukromé využití šlechtického rodu. Za stavbou stál Jan Sallaba. Ten nebyl jen stavitelem, ale zajímal se rovněž o astronomii.
Na vlastní hvězdárnu si sice Kleť musela počkat až do roku 1957, ale možná to mohl být právě Sallaba, který knížete tak trochu ponoukl k tomu, že z Kletě bude okouzlující výhled a ideální podmínky pro pozorování hvězd.
Šlechtic zřejmě nelitoval, ačkoli se musel dosti, lidově řečeno, „plácnout přes kapsu“. Stavba rozhledny stála na tehdejší dobu závratných 5324 zlatých. Za stejnou sumu šlo přitom v této době koupit padesátihlavé stádo volů. Stavba se také dost protáhla, neboť dopravit stavební materiál na místo určení bylo složité a stavebníkům nepřálo ani počasí.
Veřejnosti se rozhledna otevřela ve druhé polovině 19. století. Už v té době bylo možno se dokonce na Kleti i občerstvit. Ostatně pověstnou česnečku si tady výletníci objednávají stále.
Jak na Kleť
K rozhledně se dostanete pěšky, na kole, případně se k ní můžete nechat pohodlně vyvézt sedačkovou lanovkou. Vede sem řada značených i neoznačených cest. Neznámější cestou je ta, která vede z vlakové zastávky Holubov. Projdete se asi 5 km po zelené turistické značce.
Rozhledna na Kleti se stala svébytným fenoménem, doslova jihočeskou Mekkou. Říká se totiž, že každý obyvatel Budějovic by se k ní měl alespoň jednou za život vydat.
Věž měří celkem 19 metrů. Vystoupat musíte celkem 17 kamenných schodů k jejímu vchodu. Výstup do prvního patra vás přiměje zdolat 58 dřevěných schodů. Do druhého patra se dostanete po točitých dřevěných schodech, kterých je 32. Při cestě na samotný vrchol vás ještě čeká 14 dřevěných schodů.
Odměnou vám bude působivý výhled do okolní krajiny. Otevře se vám pohled nejen na české hory, především Šumavu, ale také na oblast Českobudějovicka a Třeboňska. Pokud dovolí příznivé počasí, v dáli se před vámi dokonce budou tyčit zasněžené Alpy.
Samotná rozhledna spolu s hvězdárnou nejsou jedinou zajímavostí vrcholu Kleť. Nachází se tu i dřevěná chata zvaná Tereziina. Ta nahradila původní chatku, ve níž přebýval hajný. Vznikla v roce 1925. Jméno dostala podle manželky knížete Josefa, Terezie Schwarzenberkové.