Klášter Zlatá Koruna – Úchvatný mix středověku a baroka 

In Cestování

Chystáte se do Českého Krumlova, ale rádi byste si krom něj prohlédli i další zajímavá místa v okolí? Pak vám jednoznačně můžeme doporučit návštěvu kláštera Zlatá Koruna, který se nachází pouhopouhých 8 kilometrů od tohoto města, jež je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o klášter ležící ve stejnojmenné obci, který patří k těm nejzdařilejšímvýtvorům středověké architektury, jenž je zasazen do malebné přírody plné lesů a drobných kopečků. Prostě ideální místo k procházce. 

Krom středověkých architektonických prvků lze na jeho stěnách navíc spatřit i překrásné barokní elementy. Tato kombinace architektury středověku a baroka tedy z tohoto kláštera dělá stavbu s jedinečnou a okouzlující atmosférou, jež rozhodně stojí za návštěvu. Do Zlaté Koruny můžete zavítat kdykoliv od konce května až do začátku listopadu. A to od 9 do 15.30, potažmo v čase 9 – 16.30 během hlavní turistické sezony (červen – srpen). 

Historiekláštera Zlatá Koruna 

Založení tohoto kláštera se datuje až do 13. století, konkrétně do roku 1263, kdy jej nechal vystavět tehdejší český král Přemysl Otakar II. Jeho výstavba měla hned dva záměry. Jednak měl posloužit jakožto útočiště pro české mnichy, a zároveň měl sloužit jakožto jakýsi sklad cenností během tehdy zuřící války – například zde byly údajně uloženy trny z Kristovy Trnové koruny, které dostal Přemysl Otakar II. darem z Francie. 

V následujících stoletích byl pak klášter Zlatá Koruna opravdu těžce zkoušen. Hned čtyřikrátbyl prakticky celý zničen. Poprvé v roce 1276 Vítkovci, a poté dvakrát během začátku 15. století husitskými vojsky. Mezitím ještě roku 1354 stihl vyhořet. Pro současnou podobu kláštera to nicméně bylo dobře, neboť jenom díky této strastiplné historii je takto zajímavou stavbou kombinující několik architektonických stylů. V současnosti spadá klášter pod správu Národního památkového ústavu, přičemž roku 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku! 

Co je zde k vidění? 

Veřejnosti je klášter otevřen již od roku 1945. Od té doby sem tedy mohou lidé chodit obdivovat nejenom jeho malebný zevnějšek, ale i neméně zajímavé prostory interiéru. V nich navíc v současné době probíhá výstava přibližující život mnichů žijících v Jižních Čechách – návštěvou kláštera Zlatá Koruna se tudíž můžete i něčemu novému přiučit. Vyrazit sem můžete i za kulturou a uměním, pravidelně se tu totiž konají různé koncerty či výstavy. 

Mezi nejvýznamnější předměty, které je možno v tomto klášteře vidět, pak rozhodně patří gotický obraz známý jako Zlatokorunská madona, jenž byl namalován počátkem 15. století. Unikátní na tomto obrazu vyhotoveném na desce z borových prken je zejména to, že se jedná o jedno z vůbec prvních vyobrazení nekorunované Panny Marie s malým Ježíškem. Krásy tohoto obrazu můžete přijít obdivovat do nedávno restaurované opatské kaple, jež je součástí kláštera, stejně jako třeba kapitulní síň či kaple Andělů Strážných.  

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu