Nacházíme se jen pár kilometrů od Českého Krumlova ve Větřní. Tato malá obec v jižních Čechách je známá především výrobou velmi kvalitního papíru. Místní JIP – Papírny Větřní, a.s. mají velmi zajímavou historii a to od svého vzniku až po současnost. Vývoj a dějiny jsou tím nejdůležitějším, co místní výrobu dovedlo až do dnešního dne, proto se na ni podíváme blíže.
Milníky v historii papírny ve Větřní
JIP – Papírny Větřní, a.s. začaly psát svou historii v roce 1867. Právě z této doby pochází první dochovaná poznámka o výrobě papíru v jedné z největších papíren v Čechách. Je to přibližně o 300 let později než zmínky o výrobě papíru z jihočeského Českého Krumlova.
Příběh začal s Ignácem Spirem
Pro Větřní a výrobu papíru je velmi důležitý Ignác Spiro. Tento podnikatel v papírenství do obce přichází z Českého Krumlova a v roce 1861 kupuje druhou papírnu od Theodora Pachnera. Výroba papíru byla v této době skvělým byznysem a potřebné objemy vyrobeného papíru se neustále zvyšovaly. I proto Spiro koupil v roce 1867 Pečkovský mlýn poblíž Větřní, ve kterém plánoval vybudovat celulózku pro krumlovskou papírnu.
- Stačilo devět let a už zde byly instalovány tři stroje na výrobu papíru
Továrna ve Větřní se stala nositelem technického pokroku ve výrobě papíru nejen v Rakousku-Uhersku. Mezníkem se stal nejprve rok 1883, kdy byla ve fabrice instalována sulfitová celulózka. Následoval rok 1911, kdy byl v papírně ve Větřní postaven největší stroj na výrobu papíru pro tzv. rotační tisk své doby. Byl to neuvěřitelně rychlý vývoj, který Spirova rodina umocnila v roce 1926, kdy jako první začala ve Větřní vyrábět sulfátovou buničinu.
- Spirova papírna dala v pozdější době možnost vzniknout národnímu podniku Jihočeské papírny
Důležitá data pro papírnu ve Větřní
Začneme hodně hluboko v historii a přesuneme se až do současnosti. Papírna ve Větřní je v tomto naprostým unikátem.
Nejstarší historie
- 1572 – přibližně 300 let před továrnou ve Větřní se začíná psát historie papírenství v jižních Čechách v Českém Krumlově (u zrodu stál Vít Kašpar)
- 1792 – Založení papírny, kterou později koupil v Českém Krumlově Ignác Spiro – muž, který stojí za papírnami ve Větřní
- 1861 – počátky podnikání Ignáce Spira v papírenství – koupě krumlovské papírny od Pachnera
- 1867 – konečně jsme ve Větřní, tedy před jeho branami – Spiro kupuje Pečkovský mlýn, kde buduje celulózku
- 1911 – v Pečkovském mlýně ve Větřní je instalován první stroj na výrobu novinového papíru – ve své době byl nejen největším, ale i nejmodernějším na světě
- 1935 – instalace dalšího stroje pro tzv. rotační tisk ve Větřní (opět předčil všechny, které doposud byly v provozu ve střední Evropě)
Historie v nové době
- 1946 – zásadní moment – založení národního podniku Jihočeské papírny ve Větřní
- 1958 – Větřní se stává součástí „koncernu“ Jihočeských papíren – ten zahrnoval např. i papírny v Českých Budějovicích nebo Táboře
- 1990 – založena akciová společnost Jihočeské papírny Větřní, která zahrnovala provozy Větřní, České Budějovice, Přibyslavice a Červená Řečice
- 1992 – transformace společnosti na dnešní holding – JIP – Papírny Větřní a.s. se stává jeho dceřinou společností
- 90. léta 20. století – ve znamení rekonstrukcí papírenských strojů PS 4, 6, 8 a částečně i 7
- 2007 – vyčlenění společnosti ve Větřní a její prodej novému majiteli
- 2011 – zahájení provozu na lince Hurum – zpracování nápojového kartonu
- 2013 – restrukturalizace společnosti a obnovení výroby balících papírů
- 2016 – Společnost se rozvíjí a upevňuje pozice na trhu nejen s balicími papíry
Dnešní doba
V současnosti patří JIP – Papírny Větřní, a.s. k stabilizovaným papírnám, které mají na trhu nejen v České republice své nezastupitelné místo. V oblasti poskytují zaměstnání mnoha lidem nejen z Větřní, ale i okolních obcí. Právě bohatá a dlouhá historie je tím, co papírnu ve Větřní odlišuje od ostatních a pomohlo jí přečkat i doby složité. A proto věříme, že tato papírna tu pro nás bude ještě mnoho let.