Český Krumlov – neodmyslitelná perla jižních Čech

In Cestování

Romantické město Český Krumlov se nachází na samém okraji Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Pyšnit se může jedinečnou dechberoucí historií, která se dochovala až do dnešní doby. Síť malebných uliček, měšťanských domů a romantických míst láká desítky tisíc turistů každý rok. Český Krumlov je turistickým rájem zapsaným do světového dědictví UNESCO již několik let. Jeho překrásné výhledy na státní hrad a zámek vás jen tak neomrzí.

Doprava do Českého Krumlova je velmi jednoduchá. Přijet sem můžete pohodlně vlakem přímo z jihočeské metropole či hlavního města Prahy. Od nádraží se do historického centra dostanete za 15 minut. Využít můžete také místních autobusových linek, které vás dovezou přímo k Budějovické bráně. Nedílnou součástí je několik parkovišť, kde můžete bezpečně zaparkovat, pokud se rozhodnete přijet vlastním automobilem. Pro odvážné jedince jsou připraveny cyklostezky, které vedou kolem řeky Vltavy a dál až například k samému okraji národního parku Šumava.         

Historie Českého Krumlova

První zmínka o Českém Krumlově je datována do roku 1253. Tehdy byl Krumlov označován německým názvem „Krumme Aue,“ což v překladu znamená „Křivý luh.“ První vybudovanou částí města byl Latrán, který vznikl pod krumlovským hradem. Tehdy tuto oblast obývali zejména lidé, kteří se starali o hospodářské zázemí hradu.

Další vznikající částí bylo osídlení na „zelené louce.“ Tato část byla situována do místa, kde dosud žádné obydlí nestálo. Díky tomu byl umožněn další rozkvět Českého Krumlova. Tím mohlo být město budováno do typického půdorysu s kvadratickým náměstím umístěným v centru.

Největší rozkvět zdejšího města i jeho hradu byl zaznamenán za vlády Rožmberků. Začala se budovat nová osídlení v podobě měšťanských domů. Rostl také obchod a rozvíjela se řemesla, což bylo pro Český Krumlov velmi významným obdobím.

Dalším významným rodem byl například rod Habsburků, Eggenberků či známých Schwarzenberků. Od poloviny 60. let 20. století je městu věnována značná péče o jeho jedinečnou historii. Od roku 1963 se město stalo památkovou rezervací a v roce 1992 bylo dokonce zapsáno na světové dědictví UNESCO.    

Nezapomeňte na návštěvu romantického hradu a zámku

Skvostem Českého Krumlova je bezesporu státní hrad a zámek. Jeho historie sahá až do poloviny 13. století. Největšího rozkvětu se tehdejší hrad dočkal za vlády zmíněných Rožmberků, kteří jej nechali přestavět na honosné renesanční sídlo.

Dnes jsou návštěvníkům zpřístupněny celkem dva prohlídkové okruhy, které vedou skrz dochované interiéry z 16., 18. a 19. století. Obě trasy trvají 55 minut. První trasa představuje návštěvníkům zařízené renesanční a barokní apartmány s ukončením v zámecké kapli sv. Jiří. Druhá trasa je zaměřena na apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století a na unikátní prohlídku spojovacích chodeb plášťového mostu. Prohlídky je možné uskutečnit každý den vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

Nedílnou součástí je zámecká zahrada, která je nejrozsáhlejší částí tohoto státního historického komplexu. Skládá se celkem ze čtyř částí a její historie je datována do 2. poloviny 17. století. Přístup do zámecké zahrady je pro návštěvníky umožněn po celý týden od 8:00 do 19:00 hodin.

Pro milovníky nezapomenutelných výhledů je připraven výstup na zámeckou věž. Součástí výstupu je také prohlídka hradního muzea s výstavou cenných exponátů z dob vlády Rožmberků, Eggenberků a Schwarzenberků.

Návštěvníkům se nabízí i unikátní zámecké barokní divadlo a expozice konírny s kočárovým a saňovým zápřahem. K vidění je také bohatá sbírka předmětů hipologického charakteru.

Otáčivé hlediště nabízí kulturní akce pod širým nebem

Úchvatné představení za teplé letní noci. Takový zážitek nabízí otáčivé hlediště v zámecké zahradě Českého Krumlova z roku 1958. Autorem  tohoto unikátu je scénárista Joan Brehms, který pracoval v českobudějovickém divadle. Hlediště pojme až 658 návštěvníků a každoročně se zde koná několik divadelních představení.

Latrán – historická část Krumlova, která dýchá romantickou atmosférou

Latrán je nazývána jedna z historických částí Českého Krumlova. Oblast je ukryta v severozápadní části města v podhradí. Latrán nabízí úchvatné pohledy na dochované významné měšťanské domy. Stojí zde mimo jiné i bývalý kostel sv. Jošta. Dnes se Latrán jmenuje i jedna z místních ulic, která ústí do zámeckého areálu a kláštera řádů Křížovníků charakterizovaného červenou hvězdou.

Nenechte si ujít vyhlídkovou plavbu na voru kolem historického centra

Jihočeským městem Český Krumlov protéká řeka Vltava, která obklopuje staré město. Z nábřeží můžete pozorovat vodáky nebo si rovnou zapůjčit loďku a vyzkoušet své síly na vlastní pěst. Městem je možné absolvovat romantickou vyhlídkovou plavbu, která vás uchvátí. Během 50 minut proplujete meandrem kolem historického centra se zakončením u pivovaru Krumlov. Pokud chcete zažít opravdu dechberoucí zážitek, určitě vás zaujme možnost večerní plavby, které také vedou kolem historického centra.

Český Krumlov je pro svou bohatou historii turistickým centrem jižních Čech. Nachází se zhruba 25 km od metropole České Budějovice. Navštěvován je nejen českými turisty, ale hodně i turisty zahraničními, kteří zde obdivují jeho nezapomenutelné krásy. Každý z turistů si může domů odvést suvenýr, který lze zakoupit v jednom z místních obchůdků s uměleckými předměty. Za zmínku stojí také návštěva několika restaurací, kaváren či muzeí a galerií. V Českém Krumlově si na své přijde opravdu každý.   

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu