Koronavirus a jak se mu vyhnout

In Zdraví a výživa

COVID-19, neboli nový koronavirus SARS-CoV-2, je respirační onemocnění, které se pravděpodobně rozšířilo na tržišti Wu-chan. Během dvou měsíců se vir dokázal rozšířit do dalších zemí i kontinentů a dnes se najde i pár nakažených v České republice. Lidé panikaří a často to má za následek vyprodané obchody a lékárny s rouškami. To vše je ovšem naprosto zbytečné. Jak se chránit před nákazou a co vám vlastně hrozí?

Co je COVID-19

COVID-19 patří do skupiny koronavirů, které vám způsobí problémy v oblasti dýchacích cest. Příznaky jsou například trvající horečky nad 38 stupňů a kašel. V běžném případě se však, velmi jednoduše řečeno, jedná o horší chřipku. Pro člověka s oslabenou imunitou, například děti a senioři, však může být smrtelný. Inkubační doba je 5 až 14 dní, může se však v některých případech měnit.

Odložte cestování

Zdá se být samozřejmostí, že nejprve přečkáte vlnu nákaz po světě, a pak teprve budete cestovat. Pro některé to ovšem tak jasné není. Nejen, že na letišti přijdete do styku s mnoha lidmi z různých kultur a z různých koutů světa, ale také se neustále dotýkáte míst, kterých se před vámi dotklo dalších 100 lidí. Vir sice mimo člověka dlouho nepřežije, ovšem na takových místech je možné, že nakažený seděl na stejném místě pět minut před vámi. Je proto lepší si užít cestování bez dalšího zdržování se speciálními požadavky.

Vyhněte se davům

Hromadné akce jsou nejlepším místem pro přenos a vzhledem k inkubační době vás osoba, která je bez příznaků ale je nakažená, může nakazit. Vyhněte se davům a obzvlášť těm v malých prostorách. Mnoho akcí se ruší právě z tohoto důvodu a i kdyby se některé z nich nezrušily, vyplatí se spíše vyhnout se jim.

Hygiena

Hygiena je v tomto období nejdůležitější. Pokud se pohybujete ve městě, setkáváte se s nečistotami neustále a ani to nemusíte cítit. Častější mytí rukou a případné dezinfekční prostředky jistě nejsou na škodu. Snažte se posílit imunitu vitamíny, čaji a dalšími prostředky. Průměrného člověka takový virus neohrožuje, proto s dodržováním těchto tipů se nemáte čeho bát. Lidé s oslabenou imunitou by měli dbát na své zdraví a ochranu ještě před nákazou.

Žádné roušky!

Mnoho z vás již ví, že roušky vám jako zdravému člověku nepomohou. Přesto tato informace není zcela známá a lidé vykupují roušky ve všech lékárnách. Rouška však pomáhá nemocným dále nepřenášet nákazu kapénkovou cestou. Zdravému člověku nepomohou, a vystavujete se tak k stejnému riziku nákaze. Pro zdravého člověka, který se chce chránit, jsou vhodné respirátory FFFP3.

Pokud již cítíte příznaky nákazy, nejprve kontaktujte svého lékaře telefonicky. Pokud byste se vydali do čekárny, ohrozili byste tak ostatní.

You may also read!

Komu a proč se vyplatí pojištění proti výpadku příjmů?

Důvodů, které mohou vést ke ztrátě či výpadku pravidelných příjmů, může být celá řada. Od kratší či delší pracovní

Read More...

Správně seřízená okna vám pomůžou ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Jak?

Chcete ušetřit za vytápění a chlazení své domácnosti? V tom případě nesmíte myslet pouze na samotné topení, kotel nebo

Read More...

Efektivní řešení pro každý průmysl s plastovými přepravkami od PK Group

V současném průmyslovém světě je logistika klíčová a efektivita manipulace s materiálem může znamenat velký rozdíl v produktivitě a

Read More...

Mobile Sliding Menu