Jaké jsou typy skříní

In Bydlení

Věda o ukládání věcí má mnoho tajemství a triků, které mohou naše životy zjednodušit. A velké procento těchto znalostí se týká úložného nábytku – konkrétně skříní. Zdá se, že se jedná o jednoduchý prvek interiéru. Ve skutečnosti se však ukáže, že už jen místo instalace má již velký význam. Dále to jsou „styl“, kování, typ dveří a mnoho dalšího, co ze skříně může udělat praktického „pomocníka“ nebo rušivý kus nábytku.

Tělo skříně

Nábytek se samozřejmě liší svými rozměry, hlavní rozdělení však provádějí výrobci především v typu uspořádání, přičemž se zdůrazňují následující kategorie:

  • volně stojící výrobky (skříňový nábytek);
  • vestavěné možnosti;
  • kombinované modely (částečně vestavěné).

Obvyklé skříně přitahují pozornost zajímavým designem, variabilitou velikostí a tvarů, snadným přeskupením. Takové produkty mohou být instalovány podél zdi i přes místnost, přičemž jsou prostorové.

Uživatelé si však stále častěji volí vestavěný nábytek, který je buď namontován do výklenku, otevírá se nebo může dokonce zdvojnásobit stěnu místnosti. Výhodou takové skříně je to, že zabírá maximum prostoru (obvykle od podlahy ke stropu), což umožňuje příznivé využití každého centimetru. Jednodílná pevná zeď vypadá stylově a elegantně, není tu žádný zmatek.

Druhy skříňových dveří

Princip otevření skříně je spojen s jeho velikostí a umístěním.   

Proto výrobci nabízejí několik možností pro dveře:

  • houpací;
  • přihrádka (pohybující se do stran);
  • zvlnění (dveře jsou sestaveny podle harmoniky);
  • zvedání a skládání (velmi výhodná volba pro zavěšení modelů, kuchyňský nábytek);
  • roleta (vhodné pro skříně na balkóně, lodžie).

Existují také otevřené modely bez dveří, ale jsou v každodenním životě nepohodlné, protože nechrání věci před prachem.

Cena a praktičnost moderních materiálů

Dřevo zůstává pro výrobu nábytku luxusním materiálem odolným vůči opotřebení a šetrným k životnímu prostředí. Levné druhy nejsou praktické a málo vydrží, kvalitní nábytek je zase velice drahý. Proto se výrobci snaží snižovat výrobní náklady, a používají levnější materiály – lepené panely, dřevotřísku, dřevovláknité desky, MDF a dýhu. Kombinované možnosti s masivem jsou velmi žádané.

Laminátové desky z lisovaných materiálů se vyznačují dobrou odolností proti vlhkosti, navíc je paleta odstínů povlaku velmi velká – umožňuje tak vytvořit originální a stylový interiér.

Varianty stylů moderních skříní

Zrychlené tempo života výrazně zjednodušilo celkový design moderního nábytku a téměř zcela eliminovalo sofistikovaný povrch. Uživatelé dávají přednost pohodlným a prostorným modelům jednoduchých forem, v nichž je na prvním místě praktičnost (minimalismus, hi-tech, skandinávské nebo japonské motivy). Při výběru takového nábytku je hlavní věcí pozorovat prvenství tvarů a jednu barevnou paletu interiéru, nebo naopak – vytvářet zajímavé kontrasty. Z původních stylů můžeme doporučit art deco, retro, country, provence.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu