15 věcí, které byste měli vědět o koronaviru

In Zdraví a výživa

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyslala do Číny skupinu mezinárodních odborníků, aby analyzovala situaci s rozšířením koronavírusu COVID-19. V důsledku jejich práce se konala velká tisková konference a byla zveřejněna zvláštní zpráva o návštěvách Pekingu, Wu-chanu, Shenzhenu, Guangzhou a Čcheng-tu.

Zde jsou nejzajímavější fakta:

1. COVID-19 se obvykle nerozkládá na velké vzdálenosti. Infekce ve vzduchu je nejpravděpodobnější pouze v těsném kontaktu s pacientem.  

2. Většina z 2 055 infikovaných nemocničních pracovníků byla infikována buď doma, nebo v raných stádiích Wuhanského ohniska, když dosud nebyla přijata všechna preventivní opatření.

3. Doba trvání nemoci je obvykle dva týdny. Ve vážných případech od 3 do 6 týdnů.

4.  Průzkumy prováděné Čínou mezi infikovanými lidmi po celé zemi se staly neuvěřitelně účinnými při kontrole ohniska.  

5. V Číně infikovaným slouží 45 nemocnic, z nichž 6 je určeno pro kriticky nemocné a 39 je pro vážně nemocné a osoby starší 65 let. Za krátkou dobu byly postaveny dvě nové nemocnice s 2 600 lůžky.  

6. V současné době může Čína každý týden produkovat 1,6 milionu diagnostických souprav koronaviru.  V celé zemi je každý, kdo jde k lékaři s horečkou, zkontrolován na výskyt viru.  

7. Případy, kdy infikovaný nevykazoval příznaky choroby, jsou velmi vzácné. Virus se nejčastěji cítí během několika dnů po infekci.

8. Nejčastějšími příznaky jsou horečka (88%) a suchý kašel (68%), malátnost (38%), vykašlávání hlenu při kašli (33%), dušnost (18%), bolest v krku (14%), bolesti hlavy bolest (14%), bolest svalů (14%), zimnice (11%). Méně časté jsou nauzea a zvracení (5%), nazální kongesce (5%) a průjem (4%). Rýma není příznakem COVID-19.

9. Průzkum 44 672 infikovaných lidí v Číně ukázal průměrnou úmrtnost 3,4%. Tento ukazatel je vysoce závislý na věku, pohlaví, přítomnosti dalších zdravotních problémů a rychlosti reakce zdravotnického systému.  

10. Čína již testovala různé způsoby léčby této choroby a nejúspěšnější z nich byla zavedena v celé zemi. Díky tomu je nyní úmrtnost nižší než před měsícem.

11.   V současné době je 72,8% infikovaných lidí starších 40 let. Děti a mládež do 19 let – 2,1% infikovaných.

12. Ženy onemocní tak často jako muži. Na tuto nemoc však zemřelo pouze 2,8% infikovaných čínských žen, zatímco u mužů toto číslo dosahuje 4,7%.  

13. Nový virus je geneticky 96% identický se známým koronavirem u netopýrů a 86–92% identický s koronavirem u pangolinů. Přenos mutovaného viru ze zvířat na člověka je tedy nejpravděpodobnější příčinou COVID-19.

14. Od konce ledna počet nových infekcí v Číně neustále klesá. V současné době je denně zaznamenáno v průměru pouze 329 nových případů.

15. Ke dni 14. března 2020 se virus rozšířil do 136 zemí světa, na následky onemocnění zemřelo 5 614 osob, nakazilo se jich 150 390, z toho bylo 73 731 vyléčeno.

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu