15 věcí, které byste měli vědět o koronaviru

In Zdraví a výživa

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyslala do Číny skupinu mezinárodních odborníků, aby analyzovala situaci s rozšířením koronavírusu COVID-19. V důsledku jejich práce se konala velká tisková konference a byla zveřejněna zvláštní zpráva o návštěvách Pekingu, Wu-chanu, Shenzhenu, Guangzhou a Čcheng-tu.

Zde jsou nejzajímavější fakta:

1. COVID-19 se obvykle nerozkládá na velké vzdálenosti. Infekce ve vzduchu je nejpravděpodobnější pouze v těsném kontaktu s pacientem.  

2. Většina z 2 055 infikovaných nemocničních pracovníků byla infikována buď doma, nebo v raných stádiích Wuhanského ohniska, když dosud nebyla přijata všechna preventivní opatření.

3. Doba trvání nemoci je obvykle dva týdny. Ve vážných případech od 3 do 6 týdnů.

4.  Průzkumy prováděné Čínou mezi infikovanými lidmi po celé zemi se staly neuvěřitelně účinnými při kontrole ohniska.  

5. V Číně infikovaným slouží 45 nemocnic, z nichž 6 je určeno pro kriticky nemocné a 39 je pro vážně nemocné a osoby starší 65 let. Za krátkou dobu byly postaveny dvě nové nemocnice s 2 600 lůžky.  

6. V současné době může Čína každý týden produkovat 1,6 milionu diagnostických souprav koronaviru.  V celé zemi je každý, kdo jde k lékaři s horečkou, zkontrolován na výskyt viru.  

7. Případy, kdy infikovaný nevykazoval příznaky choroby, jsou velmi vzácné. Virus se nejčastěji cítí během několika dnů po infekci.

8. Nejčastějšími příznaky jsou horečka (88%) a suchý kašel (68%), malátnost (38%), vykašlávání hlenu při kašli (33%), dušnost (18%), bolest v krku (14%), bolesti hlavy bolest (14%), bolest svalů (14%), zimnice (11%). Méně časté jsou nauzea a zvracení (5%), nazální kongesce (5%) a průjem (4%). Rýma není příznakem COVID-19.

9. Průzkum 44 672 infikovaných lidí v Číně ukázal průměrnou úmrtnost 3,4%. Tento ukazatel je vysoce závislý na věku, pohlaví, přítomnosti dalších zdravotních problémů a rychlosti reakce zdravotnického systému.  

10. Čína již testovala různé způsoby léčby této choroby a nejúspěšnější z nich byla zavedena v celé zemi. Díky tomu je nyní úmrtnost nižší než před měsícem.

11.   V současné době je 72,8% infikovaných lidí starších 40 let. Děti a mládež do 19 let – 2,1% infikovaných.

12. Ženy onemocní tak často jako muži. Na tuto nemoc však zemřelo pouze 2,8% infikovaných čínských žen, zatímco u mužů toto číslo dosahuje 4,7%.  

13. Nový virus je geneticky 96% identický se známým koronavirem u netopýrů a 86–92% identický s koronavirem u pangolinů. Přenos mutovaného viru ze zvířat na člověka je tedy nejpravděpodobnější příčinou COVID-19.

14. Od konce ledna počet nových infekcí v Číně neustále klesá. V současné době je denně zaznamenáno v průměru pouze 329 nových případů.

15. Ke dni 14. března 2020 se virus rozšířil do 136 zemí světa, na následky onemocnění zemřelo 5 614 osob, nakazilo se jich 150 390, z toho bylo 73 731 vyléčeno.

You may also read!

Hledáte kvalitní textilní galanterii? Nabízíme vám ji

Pokud patříte mezi milovníky ručních prací, zajisté uvítáte kvalitní textilní galanterii a další potřeby pro tvoření, které naleznete na

Read More...

Pinot Noir je jedno z nejuznávanějších červených vín na světě

Pinot Noir je středně plné víno, které chutná po brusinkách, třešních i malinách. Ucítíte v něm však i nádech

Read More...

Chopte se dobré investiční příležitosti a investujte do kvalitního rumu

V posledních několika letech se rum dostává do popředí na trhu s investičním alkoholem, přičemž velké oblíbenosti se těší

Read More...

Mobile Sliding Menu