Je lepší pořídit si psa nebo kočku? Malý rádce pro budoucí chovatele

In Příroda a zvířata

Nezáleží na tom, jestli žijete na venkově nebo v městském bytě. Single nebo s partnerem, případně spolubydlícími. Po zvířecí společnosti občas zatouží každý, pro některé je to trénink před založením rodiny, jiní chtějí společníka v boji proti samotě. V každém případě však platí, že v českých domácnostech vévodí dva druhy zvířat, konkrétně je to samozřejmě pes a kočka. Takže, jaký jste vlastně typ chovatele?

Kočka se o sebe do značné míry postará sama, pes vyžaduje venčení

Počítejte s tím, že s pejskem bude trochu více práce. Kočičí povaha je totiž jasně daná, jde o nezávislého šlechtice, který k vám přijde jen pokud sám bude chtít – nebo jej začne honit mlsná. Až na výjimky vám nebude dělat neustálou společnost a dá se předpokládat, že dvě třetiny dne obvykle prospí. Je v zásadě nenáročná, nepotřebuje klasické venčení, kvůli kterému musíte se psem každé ráno vstávat dřív, než jste běžně zvyklí. Zato ví, co chce, a na rozdíl od poněkud slušnějšího psa se nebojí o svůj zájem přihlásit. A to nikoliv ve formě žádosti, jako spíš rozkazu.

Investice není vždycky nutností, navštivte útulek

Na venkově se kotě tradičně daruje, můžete si je vzít i z útulku. Totéž platí o štěněti, ale za většinu plemen bude chtít chovatel určitou částku. V obou případech si můžete vybrat z nepřeberného množství plemen, ať už je to norská lesní kočka nebo trpasličí pinč a československý vlčák. Pokud jde o chovatelské náklady, je pravda, že kočka sní obvykle menší porci, zato je ale vybíravější v jídle a vyžaduje většinově masitou stravu. I proto jsou náklady na stravu nebo veterináře celkem podobné.

Pokud se chcete seznámit s novými lidmi, bude jednoznačně lepší pes. Musíte s ním chtě nechtě do parku, kde navážete kontakt s dalšími pejskaři nebo lidmi, které váš čtyřnohý kamarád zaujal (případně také naopak). Kočka je vhodná pro samotáře, ale také pro lidi, kteří stráví podstatnou část dne v práci, a přesto by rádi měli doma nějaké zvíře. Dá se totiž s přehledem říci, že se o sebe postará sama. A pokud jí pořídíte kamaráda nebo kamarádku, určitě se nebude nudit.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu