Tajemný Phaistos disk

In Kultura

V archeologickém muzeu v Heraklionu můžete vidět úžasnou památku – Phaistosův disk. Disk našli italští archeologové začátkem dvacátého století – 3. července 1908 během archeologických vykopávek ve starověkém městě Fest na ostrově Kréta.  

Tento artefakt vypadá takto: jedná se o terakotový disk s hieroglyfy psanými v jazyce, který je pro moderní vědce neznámý. Průměr disku je asi 160 mm a tloušťka je asi 20. Znaky na disku jsou zobrazeny ve 4 až 5 kruzích, přičemž každá zatáčka je rozdělena do skupin sestávajících z několika znaků (minimálně dva, maximálně sedm).   

Problém dešifrování disku Phaistos řešili vědci jako Eduard Meyer, Alessandro Della Seta, Arthur Evans a mnoho dalších. O dešifrování, nebo spíše dešifrovací pokusy, se dokonce zajímalo i Rusko.   

První otázkou, kterou se vědci znepokojují, je původ disku. Většina vědců hovoří ve prospěch skutečnosti, že disk přinesli na ostrov Kréta někteří starověcí cestovatelé z jihozápadní Anatolie. Jiní učenci jsou přesvědčeni, že disk je filistinského původu. Existuje také verze, že rodištěm disku je severní Afrika.  Pokud jde o „věk“ disku, neexistuje ani shoda. Původ disku je připisován období XXI-XVII století. BC e. a do období XVI-XII století. BC e. Obvykle se datum vzniku disku považuje za XVII.  

Pokusy dešifrovat disk Phaistos

Od objevu disku Phaistos bylo učiněno mnoho pokusů o dešifrování jeho obsahu. Prvním problémem byl směr čtení hieroglyfů. Nejběžnější verze je ve směru hodinových ručiček – od hrany ke středu. Přední strana disku obsahuje 123 znaků, zadní strana – 119. Celkový počet znaků je 242. Různé znaky jsou také poměrně velké: text je představován 45 obrázky. Průměrné opakování každé postavy je asi pětkrát. Na základě těchto výpočtů se zdá nejlogičtější verze, že typ pravopisu nemůže být logografický, protože s takovým opakováním znaků nemohou označovat konkrétní slova. Můžete také odmítnout verzi abecedního dopisu, protože rozmanitost znaků je příliš velká. Většina učenců se proto shoduje na tom, že nápis disku Phaistos se provádí v slabikovém typu zápisu.

Grinevichova verze

Nejzajímavější verzí dešifrování disku je verze amatérského lingvisty Gennadyho Grineviče. Disk není podle jeho názoru ničím jiným než artefaktem staroslovanské kultury, vytvořeným ve stylu předslovanské sylaby. Podle vzdělání je Gennady Grinevich geolog, ale od roku 1975 se zajímal o lingvistiku, takže jeho názor v této oblasti lze považovat za autoritativní.  

Gennady Grinevich dešifroval disk Phaistos takto:

Nebudete uvažovat o minulých bolestech, ale současné bolesti jsou hořké.“ Na novém místě je budete cítit. Všichni spolu. Co ti Pán poslal? Místo ve světě Božím. Neshody minulosti se nepočítají. Umístěte do světa Boží, který vám Bůh poslal, obklopte jej v úzkých řadách. Chraňte ho ve dne i v noci: ne místo – vůle. Prosím, udělej mu radost. Její děti jsou stále naživu a vědí, jaké jsou v tomto světě Božím.

Budeme znovu žít. Bude služba Bohu. Všechno bude v minulosti – zapomeneme, kdo jsme. Kde budete, budou děti, pole budou, nádherný život – zapomeneme, kdo jsme. Existuje dítě – existují pouta – zapomeneme, kdo to je. Co zvážit, můj Bože! Rysiyuniya očaruje oči. Od ní se nikam nedostaneš, nebudeš uzdraven. Ani jednou neslyšíme: koho jste vy, klusáci, jaké vyznamenání jsou pro vás, přilby v kadeře; mluvit o tobě. Zatím v ní nebudeme, v tomto světě Božím.

Dešifrovací text, který navrhl Grinevich, se ve vědeckých kruzích nebere vážně.  

Obecná verze obsahu disku Fettky je následující: disk je druh symbolu moci, který se vydává vládcům měst ostrova Kréta. Ukazuje jména vládců a také seznam měst, která řídí.

Pokud jde o obsah disku, existují odvážnější verze. Někdo věří, že disk obsahuje znalosti lidí Atlantidy, a někteří vědci dokonce inklinují k verzi mimozemského původu disku a zprávě od mimozemských civilizací.

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu