„Zachraňte mě, mám černé tečky, pupínky a nechutné akné!“ Hysterické výkřiky z koupelny jsou známé z koupelen rodin, ve kterých žijí teenageři, bohužel už nejen u nich. Důsledkem mnoha faktorů včetně znečištěného životního prostředí dochází k rozvoji kožních problémů taktéž u dospělých, a dokonce u seniorů. Roli tedy hrají nejen hormony, jak by si mnozí mohli myslet. Vinou nezdravého životního stylu, stresu a špatného jídelníčku totiž trpí nejen vnitřní orgány, ale právě pokožka, ve které se zrcadlí každodenní chování. Jak se tedy vyvarovat vzniku bolavých lézí a pupínků?
Nejen ženské potíže
Říká se, že ženy trpí na akné více. Podle dermatologů tomu tak rozhodně není, ale dívky a ženy více řeší svůj vzhled, protože chtějí být krásné. Na černé tečky, pupínky, začervenání a zánětlivé pupence trpí obě pohlaví, v době dospívání kvůli hormonální nerovnováze, ženy pak rovněž v průběhu těhotenství a šestinedělí. Akné na obličeji, může se vyskytovat též na pažích, v dekoltu nebo v horní části zad, se nedoporučuje podceňovat. Zánětlivé procesy mohou vést ke zhoršení stavu kůže ke vzniku podkožních lézí a následně nafialovělých jizev.
Hormony a stres
Za vše mohou hormony? Hormony sice ovlivňují chod organismu po celý život, ale na akné mají vliv i další faktory. Zvýšená hladina hormonů vede v dospívání k vyšší produkci kožního mazu. To je důvod, proč je pleť mastná a ucpávají se následně póry, do kterých se dostávají bakterie. Je pak jen otázkou času, kdy se ucpané póry zanítí a vznikne pupínek. Ke stejné situaci ale dochází i vlivem zvýšeného stresu, což jistě ví všichni studenti, kteří se připravují na zkoušku, před kterou se objeví na pokožce boláky. Při stresu se vyplavuje do krve kortizol, který způsobuje rozvoj zánětů.
Nedostatek spánku a příliš slunění
Akné se může objevovat rovněž nedostatkem spánku, kdy je pokožka oslabená a hůře odolává útokům patogenů. K únavě pokožky dochází při ponocování, ale za vznikem akné může být i sluníčko. Do jisté míry slunce uzdravuje a dodává tělu potřebný vitamín D, přesto se musí pokožka chránit vůči UVA a UVB paprskům pomocí speciálních krémů s vysokým ochranným faktorem. Přílišné slunění vede k ochrnutí pokožky, může dojít k rozvoji akné, ale také onkologických onemocnění.
Příliš cukrů a tuků
Pokožka potřebuje každodenní ošetření vhodnými kosmetickými prostředky, ale zejména je dobré pečovat o pokožku zevnitř pomocí správného jídelníčku. Tělu škodí cukry a tuky, nejinak je tomu u pokožky, která při nezdravé skladbě stravy trpí a není dostatečně vyživená. Základem jídelníčku musí být obiloviny, luštěniny, ryby, libové maso, dále ořechy, které obsahují prospěšný vitamín E, který je balzámem pro tělo a kůži, současně působí jako elixír mládí a proti vráskám. A jakých jídel se vyvarovat při kožních problémech? Vhodné je vzdát se cukrů, tuků, trans-tuků, které se nacházejí v továrně zpracovaných potravinách a ve fastfoodových pokrmech.