S Modrým Koníkem bude každá těhule v obraze

In Zdraví a výživa

Nešťastná třináctka? To v těhotenství rozhodně nehrozí. Třináctka je zde jednoznačně spojená s koncem prvního trimestru těhotenství. Třináctý týden přináší úlevu a svým způsobem i jistotu. Vajíčko se uhnízdilo, proměnilo přes embryo v plod a riziko krvácení nebo spontánního potratu se minimalizovalo. Nastávající maminka má za sebou nejrizikovější období a může se začít vesele těšit na budoucí období.

Informace o tom, co ji čeká a nemine, ženám v jiném stavu podá tematický portál Modrý Koník. Jedná se o internetovou platformu, která shromažďuje tisíce maminek přítomných, či budoucích. Ty se navzájem podporují a radí si v situacích, kdy se osobní zkušenost, či názor váží cenou zlata. K tomu slouží místní chat, nevyjímaje komunikační skupiny i tematické články s diskusemi. Každá maminka zde najde to, co ji zajímá.

Kdy se začnou kulatit tvary?

Obecné informace o průběhu těhotenství přináší sekce těhotenství týden po týdnu. Zvídaná těhulka se po výběru a rozkliku konkrétní záložky délky svého těhotenství dozví užitečné informace, a to čtivou formou. Zmiňovaný třináctý týden přináší mnoho důležitých faktů. Ve 13.týdnu se začíná budoucí mamince více kulatit bříško.  V těle maminky už koluje více krve, jsou tak vizuálně patrné vystouplé žíly, otoky a je možné i krvácení dásní.

Prsa jsou v tomto období výrazně větší než na začátku těhotenství, a tak je těhotenství už téměř nemožné utajit, pokud se k němu nastávající matka ještě nepřiznala. Bradavky a dvorce se zvětšují a tmavnou. V prsech se začíná tvořit kolostrum, neboli mlezivo, což je výživná nažloutlá tekutina, kterou novorozenci pijí první dny po porodu. Následně ji střídá mateřské mléko. Prsa tak procházejí první „zkouškou“ funkčnosti ke kojení.

Jak je na tom miminko?

Mnoho nastávajících maminek jistě zajímá, jak se aktuálně vyvíjí jejich miminko. Hlavička v tuto chvíli tvoří asi třetinu celkové velikosti miminka. Plod už umí používat mimické svaly v obličeji a trénuje sací reflex. Obratle, které byly dosud chrupavčité, se začínají přetvářet v kosti. Plíce jsou zatím naplněny plodovou vodou a nejsou schopny funkce.

Na konci třináctého týdne těhotenství (tedy 12 tt + 6) je miminko dlouhé asi 7,4 cm a vážit může okolo 23 gramů. Lékaři mu říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná kinder vajíčko. Zajímá vás, co se změní za týden? Všechny informace se dozvíte na www.modrykonik.cz a své osobní dotazy můžete položit odborníkům zdarma v online poradnách. A to pod přihlašovacím nickem, ale i anonymně.

You may also read!

Komu a proč se vyplatí pojištění proti výpadku příjmů?

Důvodů, které mohou vést ke ztrátě či výpadku pravidelných příjmů, může být celá řada. Od kratší či delší pracovní

Read More...

Správně seřízená okna vám pomůžou ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Jak?

Chcete ušetřit za vytápění a chlazení své domácnosti? V tom případě nesmíte myslet pouze na samotné topení, kotel nebo

Read More...

Efektivní řešení pro každý průmysl s plastovými přepravkami od PK Group

V současném průmyslovém světě je logistika klíčová a efektivita manipulace s materiálem může znamenat velký rozdíl v produktivitě a

Read More...

Mobile Sliding Menu