Na co je třeba myslet při nákupu použité komunální techniky?

In Doporučujeme

I použitá komunální technika může ještě dlouhá léta skvěle sloužit, a to za skvělou cenu.

Koupě ojetin všeho druhu se může vyplatit. Na druhou stranu s sebou ale nese rizika i řadu neznámých. Obzvlášť pokud se prodávající rozhodne některé důležité skutečnosti zamlčet. Držte se proto tipů, které vám v tomto článku přinášíme, aby byl váš nákup co nejúspěšnější.

Jakou pověst má prodávající?

Před každým nákupem byste si měli dobře proklepnout člověka nebo firmu, od níž si techniku kupujete. Jestliže patří k zavedeným jménům, jistě nebude těžké najít reference a recenze. Horší je to u jednotlivců, kteří se třeba na trhu objevují poprvé.

I tak zkuste v mezích možností zapátrat, o jakého člověka se vlastně jedná. Samozřejmě že i když žádné informace nedohledáte, není nutné předpokládat hned to nejhorší – jen buďte zdravě obezřelí.

Zjistěte si více o historii majitelů kupované techniky

Je možné, že váš stroj před vámi prošel již vícero rukama. V takovém případě si zjistěte, o jaké majitele šlo. Podle toho můžete odhadnout spoustu věcí – třeba jak často a k čemu byl stroj využíván, jak o něj bylo pečováno – u firem s dobrou reputací máte větší šanci, že věnovaly své technice náležitou pozornost.

Podle poznávací značky a především identifikačního čísla VIN si můžete také dohledat řadu zásadních informací. I to, zda nebylo vozidlo v minulosti kradené, nefigurovalo při nehodě nebo trestném činu.

Vždy se důkladně přesvědčte, že skutečný stav odpovídá popisu v inzerátu

Jestliže zjistíte, že jsou v popisu jakékoliv nesrovnalosti, raději z celé záležitosti vycouvejte. Jestliže samotné technice zas tolik nerozumíte, klidně neváhejte přizvat si někoho, kdo její stav dovede odborně zhodnotit, případně mu za jeho službu i zaplatit.

Občasný škrábanec na laku ještě neznamená katastrofu. Zato uvolněné šrouby a čepy, nebo nedejbože špatně fungující brzdy – zde byste měli zbystřit.

Zaměřte se také na hladinu kapalin – pokud je příliš nízká, nebo pokud jsou kapaliny znečištěné, může to být signálem, že se stroj zanedbával. Dejte si pozor, aby kapaliny nikde neunikaly!

Důkladně také prozkoumejte podvozek jako část vozu typicky nejpoškozenější. Hlídejte si také míru zreznutí.

Odpovídá cena?

Posouzení ceny dle zjištěného stavu není lehké a také si často žádá názor specialisty. Pokud technika vyloženě nezáří ve všech směrech novotou a nemá za sebou jen krátkou službu, neměla by se její cena v žádném případě pohybovat jakkoliv blízko tržní ceny techniky nové.

Často platí rovnice, že vozidlo, které má za sebou čtvrtinu „života“, ztrácí přibližně 50 % hodnoty.

Nenechte se ale oslnit ani cenou příliš nízkou. Obvykle naznačuje, že s technikou můžete brzy očekávat potíže.

Jaké je stáří stroje a hlavně kolik hodin činnosti má za sebou?

Stroj může být klidně několik let starý a stále v poměrně perfektní kondici, pokud nebyl příliš využíván. V takových případech lze právem očekávat i vyšší cenu stroje, navzdory jeho stáří. Naopak u strojů, které byly v zápřahu prakticky neustále, byť mohou být časově mladší, nemusí být jejich stav zdaleka takový.

Proto je, jak již bylo řečeno, nesmírně důležité pídit se po historii předchozích majitelů a po způsobu, jakým byl stroj v minulosti využíván.

Vyžádejte si historii údržby

Dalšími z faktorů, které bude třeba zohlednit, je také historie předchozích oprav, výměn dílů, i historie eventuálních škod. Čištění, technická kontrola, mazání, výměna olejů – to jsou další úkony, o jejichž frekvenci byste měli mít obrázek ještě než se pustíte do samotné koupě.

Bude pro vás možné sehnat náhradní díly?

U ojetin nebývá otázkou zda, ale spíše kdy budete potřebovat náhradní díly. Proto se u každého kupovaného stroje ujistěte, že k němu budete schopni sehnat náhradní díly, stejně jako člověka, který stroj případně dokáže opravit.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu