Španělsko – Katedrála v Seville a věž Giralda

In Cestování

Jednou z hlavních atrakcí města Sevilla je katedrála, největší gotický chrám na světě. Majestátní soubor byl postaven na místě hlavní mešity města a byl vysvěcen jako katolický v roce 1248. Stavba katedrály koncipovaná jako křesťanský kostel začala v roce 1401. Interiér kostela se skládá z pěti bloků a prostředního kříže s hlavním nádherně zdobeným oltářem.

Venku je chrám zdoben objemnými sochami. Hlavní vchod je za obří sochou „Christian Faith“. Přesně to samé je umístěno nad kupolí věže Giralda. Socha je z bronzu. Koupíme si lístek v pokladně a jdeme dovnitř. Chrám je velmi obrovský.

Přesouváme se z jedné místnosti do druhé. Celková plocha celé budovy je 23500 metrů čtverečních. Katedrála je dlouhá 26 metrů a široká 83 metrů a obsahuje mnoho cenných uměleckých děl. Nejvíc se nám líbil obraz Murilloův „Vize sv. Antonína“ (1656). Mauzoleum velkého navigátora Christophera Columbuse se vyznačuje zvláštní vznešeností.

V královské kapli jsou Alfons Wise a jeho matka pohřbeni ve výklencích. Na úpatí hlavního oltáře jsou v bohatě zdobené urně uloženy zbytky svatého krále Fernanda a pod podlahou v kryptě je pohřben krutý král Pedro se svou manželkou. Mezi poklady Královské kaple patří meč sv. Fernanda.  

Věž Giralda

Zpočátku byla ve 12. století na místě katedrály umístěna hlavní mešita v Seville a její minaret. Části této budovy jsou zachovány na vnitřním oranžovém nádvoří a ve spodní části věže Giralda. Výška této věže je 96 m. Giralda byla postavena v roce 1184 a je součástí souboru katedrály.

Na vrcholu věže je obří postava Very. Socha nad kopulí je vysoká 4 metry a připomíná korouhvičku, protože se otáčí. Giralda ve španělštině znamená „točení kolem“. Lidé nazývají věž „Giraldio“.  

Vstup do věže je přímo z katedrály. Jdeme nahoru, aniž bychom věděli, jak je vysoká. Míjíme spoustu návštěvníků. Místo schodů je zde zděná podlaha.

Zvyšujeme na 10 úroveň – 15, 20, konec není viditelný pro prudký vzestup. Můžete si odpočinout a obdivovat výhled z okna. Uprostřed věže jsou vidět historické artefakty. Zde uvedená zařízení byla používána k pohybu těžkých předmětů, včetně vynikající kolekce kladek. Nejmodernější kusy jsou vyrobeny ze železa, zatímco věci z 16. století mají bronzová kola, dřevěné rámy jsou vyrobeny výhradně z dubu. Zpátky dolů se samozřejmě dostanete rychleji. Určitě všem návštěvníků Španělska doporučujeme navštívit toto fantastické místo.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu