Španělsko – Katedrála v Seville a věž Giralda

In Cestování

Jednou z hlavních atrakcí města Sevilla je katedrála, největší gotický chrám na světě. Majestátní soubor byl postaven na místě hlavní mešity města a byl vysvěcen jako katolický v roce 1248. Stavba katedrály koncipovaná jako křesťanský kostel začala v roce 1401. Interiér kostela se skládá z pěti bloků a prostředního kříže s hlavním nádherně zdobeným oltářem.

Venku je chrám zdoben objemnými sochami. Hlavní vchod je za obří sochou „Christian Faith“. Přesně to samé je umístěno nad kupolí věže Giralda. Socha je z bronzu. Koupíme si lístek v pokladně a jdeme dovnitř. Chrám je velmi obrovský.

Přesouváme se z jedné místnosti do druhé. Celková plocha celé budovy je 23500 metrů čtverečních. Katedrála je dlouhá 26 metrů a široká 83 metrů a obsahuje mnoho cenných uměleckých děl. Nejvíc se nám líbil obraz Murilloův „Vize sv. Antonína“ (1656). Mauzoleum velkého navigátora Christophera Columbuse se vyznačuje zvláštní vznešeností.

V královské kapli jsou Alfons Wise a jeho matka pohřbeni ve výklencích. Na úpatí hlavního oltáře jsou v bohatě zdobené urně uloženy zbytky svatého krále Fernanda a pod podlahou v kryptě je pohřben krutý král Pedro se svou manželkou. Mezi poklady Královské kaple patří meč sv. Fernanda.  

Věž Giralda

Zpočátku byla ve 12. století na místě katedrály umístěna hlavní mešita v Seville a její minaret. Části této budovy jsou zachovány na vnitřním oranžovém nádvoří a ve spodní části věže Giralda. Výška této věže je 96 m. Giralda byla postavena v roce 1184 a je součástí souboru katedrály.

Na vrcholu věže je obří postava Very. Socha nad kopulí je vysoká 4 metry a připomíná korouhvičku, protože se otáčí. Giralda ve španělštině znamená „točení kolem“. Lidé nazývají věž „Giraldio“.  

Vstup do věže je přímo z katedrály. Jdeme nahoru, aniž bychom věděli, jak je vysoká. Míjíme spoustu návštěvníků. Místo schodů je zde zděná podlaha.

Zvyšujeme na 10 úroveň – 15, 20, konec není viditelný pro prudký vzestup. Můžete si odpočinout a obdivovat výhled z okna. Uprostřed věže jsou vidět historické artefakty. Zde uvedená zařízení byla používána k pohybu těžkých předmětů, včetně vynikající kolekce kladek. Nejmodernější kusy jsou vyrobeny ze železa, zatímco věci z 16. století mají bronzová kola, dřevěné rámy jsou vyrobeny výhradně z dubu. Zpátky dolů se samozřejmě dostanete rychleji. Určitě všem návštěvníků Španělska doporučujeme navštívit toto fantastické místo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also read!

Jaká kritéria si ohlídat při výběru nové autobaterie?

Autobaterie jsou nedílnou součástí všech motorových vozidel. Bez nich bude auto jednoduše nepojízdné. Pakliže vám současná baterie dosluhuje a

Read More...

Parfémy Giorgio Armani, které si musíte pořídit

Giorgio Armani je slavný italský návrhář, který založil stejnojmennou společnost. V módním průmyslu si vybudoval pevné postavení a Giorgio

Read More...

Svěřte revize jeřábů do rukou profesionálů

V současné době se jeřáby používají napříč mnoha odvětvími, přičemž nejvíce ve stavebnictví a strojírenství. Setkáte se navíc s

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu