Bankovní systém Kanady

In Finance

Úvěrový systém Kanady má složitou institucionální strukturu, jejíž vytvoření bylo silně ovlivněno úvěrovými systémy Spojených států a Velké Británie. Tyto země se snažily posílit své postavení v Kanadě využitím národních zdrojů financování. Úvěrové instituce vznikly v koloniálním období, funkce bankéřů byly prováděny obchodními společnostmi. V Kanadě fungovaly různé pobočky zahraničních úvěrových institucí. Komerční banka Kanady byla poprvé založena v roce 1817, Bank of Montreal. Pak se objeví řada specializovaných institucí: pojišťovací, trustové a hypoteční společnosti atd.

První světová válka měla výrazný dopad na posílení komerčních bank a poté se nebankovní instituce rozvíjely rychleji: splátkové a spotřebitelské úvěrové společnosti, pojišťovny a svěřenecké společnosti.

Globální ekonomická krize třicátých let negativně ovlivnila úvěrový systém, zejména komerční banky a další úvěrové instituce. Během tohoto období byla vytvořena Kanadská banka, zintenzivnily se vládní intervence v úvěrovém systému a aktivizovaly se specializované státní úvěrové instituce pro bydlení a zemědělství.

V průběhu druhé světové války pokračovalo zlepšování úvěrového systému a po něm se objevily nové typy specializovaných úvěrových institucí: leasingové společnosti, státní pojišťovny a penzijní pojišťovny.

Soukromé komerční nebo tzv. charterové banky mají v obchodních činnostech úplnou svobodu, jsou navrženy tak, aby sloužily průmyslovému, komerčnímu a veřejnému sektoru ekonomiky. Provádějí vkladové operace, poskytují různé druhy půjček, Kanadská asociace bankéřů, jejímž nejvyšším orgánem je výkonná rada, je na čele kanadského clearingového systému. Přímo vede práci vypořádacího systému mezi bankami, tzv. výborem clearingových a informačních center. Má 10 regionálních clearingových domů – v Ottawě, Calgary, Halifaxu, Montrealu, Quebecu, Regině, St. John, Torontu, Vancouveru a Winnipegu. Jejich činnost je přímo řízena místními clearingovými asociacemi podle mandátů získaných od Asociace kanadských bankéřů.

V úvěrovém systému existují další instituce nebo, jak se v zemi říká, „nebankovní finanční zprostředkovatelé“ (NBFIs). Provádějí také bankovní operace. Tato kategorie zahrnuje družstevní záložny a družstevní finanční instituce sloužící hlavně francouzsky mluvící populaci. NBFP je velmi heterogenní. Kromě toho zahrnují nezávislé trustové banky a trustové útvary komerčních bank.

Kanada taktéž rozvíjí pojišťovací činnost. Země má poměrně vysokou míru koncentrace pojišťovacího kapitálu. Na místním pojistném trhu se americké společnosti pevně etablovaly; Ze 172 zahraničních firem působících v Kanadě je 134 ze Spojených států. Americký trh je zase hlavní oblastí vnější expanze kanadských pojišťoven. 71 kanadských pojišťovacích společností působí v USA (ve Velké Británii – 7, v Hongkongu – 6).

Zdroj: M. Banks and Exchange, UNITY, 1999. – 622 s

You may also read!

Co s poškozeným autosklem?

Máte prasklé autosklo? Tak s vozem rychle zamiřte do servisu. Ani malá prasklinka sama od sebe nezmizí. Čelní autosklo patří

Read More...

Stali jste účastníky dopravní nehody? Budete potřebovat pomoc právníka

Dopravní nehoda, při které navíc dojde ke zranění, je nepříjemnou událostí, která může mít vážné následky nejen pro zraněné

Read More...

Proč ochutnat rumy z Karibiku?

Ochutnat rumy z Karibiku je jedinečný zážitek díky jejich rozmanitosti, bohaté historii a vynikajícím chuťovým profilům. Karibik je kolébkou

Read More...

Mobile Sliding Menu