Čemu věnovat pozornost při výběru pneumatik automobilu

In Automoto

Výběr pneumatik výrazně ovlivňuje bezpečnost jízdy. Naštěstí je dostupný sortiment opravdu obrovský, takže je zde z čeho vybírat. Tento proces však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Proto raději dejte na radu zkušených odborníků. 

Při nákupu je důležité vzít v úvahu následující parametry:

– sezónnost;

– konstrukční prvek (komorový nebo bezdušový);

– typ pneumatiky;

– šířka pneumatiky;

– výška jejího profilu;

– průměr ráfku;

– indexy přípustných hodnot zatížení a rychlosti.

Do určité míry pomáhá dostupnost speciálních online kalkulaček na webových stránkách výrobců pneumatik automobilů. Stačí uvést model automobilu, vlastnosti disků nainstalovaných na něm. Poté bude nabídnuta nejlepší možnost.

Vzorek má velký význam pro letní pneumatiky:

směrové – zajišťuje odstraňování vody z pod koly, což přispívá k bezpečnější jízdě na mokrých vozovkách;

nesměrový – doporučeno pro jízdu na suchých cestách;

asymetrické, s děleným dezénem, kde pravá strana přispívá k dobré přilnavosti k mokré vozovce a levá k sušení.

V případě zimních pneumatik si musíte vybrat mezi pneumatikami s hroty a bez hrotů. První z nich se lépe vyrovnají s ledovou cestou, ale u čistého asfaltu se jejich účinnost výrazně snižuje. Hluk z jízdy se také zvyšuje. Pneumatiky bez hrotů se lépe hodí na silnice pokryté mokrým sněhem nebo mokrým po dešti.

Téměř všechny pneumatiky pro osobní automobily jsou dnes bezdušové. Jsou označeny „Tubeless“ nebo „TL“. Díky speciální vrstvě udržují těsnost během vpichů. Také mají delší životnost. Samoobnovení těsnosti po vpíchnutí je však problematické.

Když plánujete nákup disků současně s pneumatikami, musíte nejprve zjistit, jaká velikost je potřebná pro vaše auto, a měli byste pro ně již vybrat pneumatiky.

Šířka je také vybrána na základě parametrů nainstalovaných disků. Pokud se ukáže, že je pneumatika příliš úzká nebo široká, může to vést během jízdy k řadě problémů. U kvalitních pneumatik je šířka obvykle uvedena na začátku údaje. Například, pokud mají pneumatiky nápis 180/70 R15, je jeho šířka 180 mm.

Následující index v označení označuje výšku profilu. V tomto případě je to 70% šířky pneumatik samotných. Díky vysokému profilu je jízda znatelně pohodlnější a samotná pneumatika je odolná proti poruchám. Pneumatiky s nízkým profilem přispívají k lepší ovladatelnosti, ale ve špatných silničních podmínkách mají sklon k poškození.

Index zatížení ukazuje, jak velká hmotnost je pneumatika schopna nést během provozu. Je indikována ihned po geometrických parametrech pneumatik. Aby bylo možné přesně zjistit, pro jakou hmotnost je pneumatika určena, musíte použít tabulky shody indexů a odpovídajícího zatížení. Maximální hmotnost automobilu je omezena jeho hodnotou vynásobenou 4 – podle počtu nainstalovaných pneumatik.

Index rychlosti udává, při jakých rychlostech pneumatika udržuje specifikace výrobce. To znamená, že pokud nebude dodržena rychlostní limit, pneumatiky se opotřebují rychleji.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu