Čemu věnovat pozornost při výběru pneumatik automobilu

In Automoto

Výběr pneumatik výrazně ovlivňuje bezpečnost jízdy. Naštěstí je dostupný sortiment opravdu obrovský, takže je zde z čeho vybírat. Tento proces však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Proto raději dejte na radu zkušených odborníků. 

Při nákupu je důležité vzít v úvahu následující parametry:

– sezónnost;

– konstrukční prvek (komorový nebo bezdušový);

– typ pneumatiky;

– šířka pneumatiky;

– výška jejího profilu;

– průměr ráfku;

– indexy přípustných hodnot zatížení a rychlosti.

Do určité míry pomáhá dostupnost speciálních online kalkulaček na webových stránkách výrobců pneumatik automobilů. Stačí uvést model automobilu, vlastnosti disků nainstalovaných na něm. Poté bude nabídnuta nejlepší možnost.

Vzorek má velký význam pro letní pneumatiky:

směrové – zajišťuje odstraňování vody z pod koly, což přispívá k bezpečnější jízdě na mokrých vozovkách;

nesměrový – doporučeno pro jízdu na suchých cestách;

asymetrické, s děleným dezénem, kde pravá strana přispívá k dobré přilnavosti k mokré vozovce a levá k sušení.

V případě zimních pneumatik si musíte vybrat mezi pneumatikami s hroty a bez hrotů. První z nich se lépe vyrovnají s ledovou cestou, ale u čistého asfaltu se jejich účinnost výrazně snižuje. Hluk z jízdy se také zvyšuje. Pneumatiky bez hrotů se lépe hodí na silnice pokryté mokrým sněhem nebo mokrým po dešti.

Téměř všechny pneumatiky pro osobní automobily jsou dnes bezdušové. Jsou označeny „Tubeless“ nebo „TL“. Díky speciální vrstvě udržují těsnost během vpichů. Také mají delší životnost. Samoobnovení těsnosti po vpíchnutí je však problematické.

Když plánujete nákup disků současně s pneumatikami, musíte nejprve zjistit, jaká velikost je potřebná pro vaše auto, a měli byste pro ně již vybrat pneumatiky.

Šířka je také vybrána na základě parametrů nainstalovaných disků. Pokud se ukáže, že je pneumatika příliš úzká nebo široká, může to vést během jízdy k řadě problémů. U kvalitních pneumatik je šířka obvykle uvedena na začátku údaje. Například, pokud mají pneumatiky nápis 180/70 R15, je jeho šířka 180 mm.

Následující index v označení označuje výšku profilu. V tomto případě je to 70% šířky pneumatik samotných. Díky vysokému profilu je jízda znatelně pohodlnější a samotná pneumatika je odolná proti poruchám. Pneumatiky s nízkým profilem přispívají k lepší ovladatelnosti, ale ve špatných silničních podmínkách mají sklon k poškození.

Index zatížení ukazuje, jak velká hmotnost je pneumatika schopna nést během provozu. Je indikována ihned po geometrických parametrech pneumatik. Aby bylo možné přesně zjistit, pro jakou hmotnost je pneumatika určena, musíte použít tabulky shody indexů a odpovídajícího zatížení. Maximální hmotnost automobilu je omezena jeho hodnotou vynásobenou 4 – podle počtu nainstalovaných pneumatik.

Index rychlosti udává, při jakých rychlostech pneumatika udržuje specifikace výrobce. To znamená, že pokud nebude dodržena rychlostní limit, pneumatiky se opotřebují rychleji.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also read!

Poskládejte si počítač podle sebe!

Řešíte pořízení nového počítače a rádi byste si ho poskládali sami? Není nic snadnějšího! Počítač má v dnešní době tu

Read More...

Nebankovní půjčka umí být užitečným společníkem pro každého

Ideální doplněk domácnosti, to je pomocná ruka, se kterou máte vždycky k dispozici peníze navíc. Rychlá akce, která se obejde bez

Read More...

Neobejdete se bez vysokotonážní dopravní techniky? Tak si ji pronajměte, nebo výhodně odkupte!

Bez nákladních vozidel se neobejde celá řada podnikatelských činností. V případě pravidelného využívání dopravní techniky je samozřejmě na místě

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu