Poslední dva roky byly pro příznivce i odpůrce kryptoměn skutečné drama.Nejprve prudký růst, pak ještě prudší propad. A ačkoliv se trh nyní relativně uklidnil, všichni tuší, že je to jen dočasné. Co můžeme očekávat od kryptoměn v následujících měsících či letech?
Příznivci kryptoměn optimismus neztrácí
Zastánci virtuálních měn mají jasno. Rok 2017 odstartoval kryptoměnovou revoluci, avšak přilákal také mnoho investorů, kteří o podstatě kryptoměn vůbec nic nevěděli. Vznikla investiční bublina, která narušila přirozený vývoj a jako lavina na sebe nabalovala další a další investory. Situace zašla tak daleko, že se všemi vyzdvihovaný Bitcoin stal prakticky nepoužitelný. Poplatky v bitcoinové síti dosahovaly astronomických hodnot v řádu desítek dolarů a platby trvaly celé dny. To se bohužel brzy projevilo na hodnotě Bitcoinu. A i když většina kryptoměn tento problém vůbec neřešila, výkyvy cen Bitcoinu měly vždy zásadní dopad na celý kryptoměnový trh.
Na konci roku 2017 dosáhl Bitcoin svého historického maxima, avšak brzy se začal prudce propadat. Kryptoměna totiž narazila na jednu ze svých předností: decentralizaci. Prosadit jednotné řešení v „demokraticky“ řízené platební síti totiž trvalo poměrně dlouho. Ačkoliv dnes už Bitcoin své nedostatky vyřešil, důvěru investorů zpět nezískal. Zastánci kryptoměn ovšem říkají, že jakmile trh opustí investoři, kteří se nechali zlákat šílenstvím v roce 2017, bude moci Bitcoin – a s ním i ostatní kryptoměny – dále růst.
Katastrofické scénáře převládají
Smutnou skutečností je, že kryptoměnový svět je plný manipulací a falešných zpráv, které mají digitální měny potopit nebo naopak posílit. Dokonce i první výrazný růst Bitcoinu v roce 2013 měl být výsledkem manipulace na burze MtGOX. Další studie zase upozornila na podezřelé transakce v roce 2017, které proběhly mezi Tetherem a Bitcoinem na burze Bitfinex.
Kritici kryptoměn říkají, že investiční bublina splaskne a kryptoměny se stanou téměř bezcenné. Budoucnost vidí prakticky jen u technologických kryptoměn. Zároveň ale upozorňují, že i ty jsou považovány spíše jako investice a jejich primární účel se vytrácí, což přirozenému vývoji škodí.