Jaký je rozdíl mezi zeleným a černým čajem?

In Zdraví a výživa

Samozřejmě první rozdíl nalezneme hned v barvě. Odpověď však není tak jednoduchá. Rozdílů mezi těmito čaji nalezneme rozhodně více. Již první zajímavostí je, že černý i zelený čaj pochází ze stejné rostliny čajovníku, a to Thea sinensis. Pokud patří čaj mezi vaše oblíbené nápoje, rozhodně nepřestávejte číst, zajisté si totiž rozšíříte své obzory v této oblasti.

1. Zpracování lístků

Není pochyb o tom, že černý a zelený čaj si zkrátka podobný je. Základní rozdíl však můžeme nalézt už ve způsobu zpracování čajových lístků. Zatímco černý čaj je před sušením fermentován, tj. okysličován, zelený čaj je místo toho napařován a poté sušen. Proto má černý čaj tmavší barvu než čaj zelený, který si naopak udržuje přírodní odstín.

2. Příprava čaje

Další rozdíl potom nalezneme v přípravě čaje. Každý čaj totiž potřebuje jinou teplotu vody. Černý čaj je vhodné zalévat vařící vodou. Naopak zelený čaj je vhodnější zalévat vodou okolo 75 °C. Nutné však je, aby voda v případě zeleného čaje prošla varem. Proto vodu nejdříve uvařte, a poté nechte schladit. Také doporučujeme zelený čaj louhovat kratší dobu než čaj černý. Zelený čaj se louhuje zpravidla 2-3 minuty, oproti tomu černý čaj 3 minuty a déle. Proto černý čaj obsahuje zpravidla větší množství kofeinu. Není to však čajem samotným, nýbrž právě způsobem jeho přípravy, tedy, že se louhuje delší dobu a v teplejší vodě než zelený čaj.

3. Dostupnost čaje

Otázka dostupnosti jednotlivých čajů je již spíše historickou otázkou. V dnešní době jsou totiž volně dostupné oba čaje. V minulosti tomu tak však nebylo. V rámci Evropy byl dostupnější černý čaj, a proto zde má také svou tradici. Zelený čaj se zpravidla moc nedovážel, a pokud tomu tak bylo, po dlouhé cestě ztrácel své aroma, což snižovalo jeho popularitu.

4. Chuť

S ohledem na přípravu jednotlivých čajů, se výraznější chutí pyšní černý čaj. Důvodem je opět delší doba louhování, zalévání vroucí vodou, a rovněž i zmíněné fermentování. Zelený čaj má zase jemnější chuť, která je víc svěží. V zeleném čaji se také uchová větší množství přirozených výživných látek.

Závěrem

Z tohoto krátkého exkurzu je zřejmé, že každý čaj má své výhody. My proto doporučujeme kombinaci obou. Volbu potom ponecháváme na chuti a náladě. Rozhodně byste také neměli zapomínat na jiné druhy čajů, a to např. bílý čaj, či čaje bylinné, které mají rovněž své blahodárné účinky.

You may also read!

Hledáte kvalitní textilní galanterii? Nabízíme vám ji

Pokud patříte mezi milovníky ručních prací, zajisté uvítáte kvalitní textilní galanterii a další potřeby pro tvoření, které naleznete na

Read More...

Pinot Noir je jedno z nejuznávanějších červených vín na světě

Pinot Noir je středně plné víno, které chutná po brusinkách, třešních i malinách. Ucítíte v něm však i nádech

Read More...

Chopte se dobré investiční příležitosti a investujte do kvalitního rumu

V posledních několika letech se rum dostává do popředí na trhu s investičním alkoholem, přičemž velké oblíbenosti se těší

Read More...

Mobile Sliding Menu