Když včeličky léčí – PROPOLIS

In Zdraví a výživa

víte, že včela nám nepřináší pouze sladký med? Pracovitost včeliček přináší daleko více pozitivních účinků na náš organismus. V tomto článku se budeme věnovat jejich bezesporu léčivému produktu zvaný propolis. Propolis je látka obsahující pryskyřici, včelí vosk a éterické oleje. Včely jí používají jako antibakteriální a stavební prvek svých obydlí. Zajímavostí propolisu je také jeho konzervační účinek. Pokud včelí úl navštíví nějaký nezvaný host a včely ho nejsou schopné z úlu vynést, zakonzervují ho právě propolisem.

Propolis účinkuje proti salmonele, stafylokokům, tuberkulóze, poradí si při zánětech plic a je vhodný jako léčba různých houbových a kvasinkových onemocněních. Dezinfikuje dutinu ústní a bojuje proti zubnímu kazu.

Pozor ale na alergické reakce! Pokud je někdo alergický na bodnutí včely je dost možné, že bude mít reakci i na propolis. Před požitím v jakékoliv formě je dobré ho vyzkoušet. Pokud budeme aplikovat v masti potřeme nejdřív kousek kůže a počkáme několik hodin, zda nenastane nějaká reakce.

Propolisových produktů je celá řada. Na povrchové poranění, podrážděnou pokožku, mírné znecitlivění, hemeroidům, proti plísním a oparům je dobrá mastička. Může ho přidávat do mýdel a svíček, a do různé kosmetiky, má totiž skvělé aroma.

Asi nejzákladnějším produktem je tinktura. Ta se hodí v různých zředěných poměrech na kloktání, k dezinfekci dutiny ústní, na afty a bolavé zuby, proti virům, bakteriím a na akné. Pole působnosti se široké. Dá se požívat i vnitřně po kapkách, a to v mléku, na kostce cukru a ředí se vodou.

Jestliže budete mít přístup k čerstvému propolisu od ověřeného včelaře, můžete si vyrobit tinkturu doma.

Na její výrobu budete potřebovat:

  • 96 % ethanolu, nebo 60-80 % alkoholu (vodka atd.)
  • drť propolisu

Postup:

Jeden díl propolisu smícháme ve dvou dílech alkoholu, a to ve tmavé skleněné nádobě s uzávěrem. Při pokojové teplotě a za občasného protřepání necháme macerovat několik dní. Doba macerace by neměla přesáhnout tři týdny! Když je hotovo, přecedíme přes plenu, gázu, nebo filtrační papír. Papírem docílíme odstranění usazeného kalu. Tuto tinkturu ředíme vodu, ve které se uvolňují další přínosné látky.

V silnějším alkoholu se sice účinných látek vylouhuje více, ale musí se ředit, aby nedošlo k poškození kůže a sliznice! Také se nedoporučuje užívat více jak tři týdny. Pokud o jeho užívání uvažujete dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem.

Při výrobě dbejte na to, že není vhodné používat kovové materiály. Tinkturu lze použít i k výrobě mastí a dalších preparátů, do kterých můžete přidat i med samotný.

You may also read!

S elektronickými cigaretami je kouření bezpečnější

Každý malý školák dnes ví, že kouření nepřináší příliš mnoho zdravotních výhod, spíše právě naopak. Jedná se o zlozvyk,

Read More...

Důležitá lékařská vyšetřovací technika: Oftalmoskopy, otoskopy i dermatoskopy

Vyšetření nám dnes usnadňuje spousta pomůcek. Je to komfortnější nejen pro pacienty, ale i profesionály. Kde seženou to nejlepší? Zdravotnické

Read More...

K čemu slouží jednotlivé druhy kalibrů? Neztraťte se v možnostech

V moderní strojírenské výrobě je nutné pracovat s extrémně přesnými rozměry, které se pohybují v řádech pouhých setin milimetru.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu