Konec BlackBerry – Cesta tohoto výrobce telefonů lemovaná úspěchy i selháními

In Technika

BlackBerry KeyOne

Foto: archív výrobce

Něco, co se by ještě tak před 15 lety zdálo jako naprostou utopií, jež by znamenala naprostou apokalypsu na trhu s mobilními telefony, tak se 4. ledna 2022 stalo skutečností. Došlo totiž k vypnutí serveru BlackBerry, což se zapříčiní o to, že telefony BlackBerry, konkrétně ty vybavené operačním systémem BlackBerry 7.1, případně BlackBerry 10, přestanou spolehlivě fungovat. Jmenovitě jejich uživatelé nebudou moci přistupovat ke svým datům, telefonovat nebo posílat SMS. 

To znamená konec jedné éry telefonů, které v minulosti dobyly svět. Byly to totiž právě mobily BlackBerry, které patřily ze začátku nového tisíciletí mezi ty vůbec nejprodávanější. Jen málokdo si v té době nepřál vlastnit telefon této značky, a to díky jeho na tu dobu převratným funkcím – kupříkladu telefony BlackBerry nabízely nonstop přístup k e-mailům i na cestách či pohodlnou a praktickou QWERTY klávesnici. Není tedy vůbec divu, že v období kolem roku 2005 držela tato kanadská technologická společnost dvouciferný tržní podíl. 

Definitivní úpadek začal s příchodem smartphonů 

Avšak firmě BlackBerry se absolutně nepodařilo zachytit trend nastupujících chytrých telefonů, respektive telefonů s dotykovou obrazovkou – ty definitivně pohřbily poptávku po mobilech s klasickou klávesnicí. Ačkoliv i BlackBerry nakonec na trh uvedlo telefony s dotykovou obrazovkou, pár z nich dokonce chyběla i ikonická klávesnice, tak s tímto krokem přišlo bohužel pozdě. 

A neodvratně tak začal pád do hlubin zapomnění. Konkrétně už v roce 2012 se dvouciferný tržní podíl změnil na jednociferné hodnoty a BlackBerry začalo soupeřit s Nokií, jež rovněž včas nezachytila dotykový trend, o pozice na konci TOP 5 největších výrobců mobilních zařízení, a hlavně o přežití. Zkrátka obě tyto značky prohrály svůj boj s iPhony a Samsungy, které ovládají současný mobilní trh

Definitivní konec mobilů BlackBerry byl prakticky neodvratný 

Netrvalo pak ani příliš dlouho a BlackBerry muselo sáhnout k radikálnímu kroku – od roku 2016 přestalo vyrábět vlastní hardware a začalo se soustředit už pouze jen na vývoj softwaru a jeho zabezpečení. První zmínky o odchodu BlackBerry z mobilního trhu se poté začaly objevovat o rok později, kdy tato společnost oznámila, že bude podporovat současné modely BlackBerry telefonů už pouze po 2 následující roky. 

Současný stav, tedy vypnutí většiny služeb “až” ke 4. lednu 2022, je tedy vlastně daleko nad původním plánem. I samo BlackBerry se vyjádřilo ve smyslu, že protáhnutí neodvratného konce bylo vlastně primárně vyjádřením poděkování všem jeho zbývajícím zákazníkům. Krom mobilních služeb byly zrušeny i všechny hostované e-mailové adresy u BlackBerry. Naopak aplikace BlackBerry Messenger zůstává nadále v provozu a bude tak i po tomto datu fungovat na zařízeních iOS a Android. 

You may also read!

Proč se vyplatí investovat do koupacího sudu? Důvodů je hned několik

Koupací sud slouží nejen k relaxaci a odpočinku, ale horká voda má pozitivní dopad také na lidský organismus. Po

Read More...

Elektronické cigarety jsou výborné pro odvykání

Leckterý milovník tabáku se dnes potýká s finančními problémy, jelikož cigarety a doutníky jdou cenově neustále nahoru a nezdá

Read More...

Výkonný mobil za několik tisíc? Rozhodně ano

Nezáleží na tom, jestli svůj telefon používáte k práci, studiu, jako navigaci do auta, pomocníka během socializace nebo pro

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu