Máte nárok na invalidní vozík či jinou kompenzační pomůcku?

Domníváte se, že by vám ke snadnějšímu pohybu pomohly francouzské hole? Potřebujete invalidní vozík? Chodítko? Toaletní křeslo? Sedačku do sprchy? Polohovací lůžko? V každém případě se o tom nejdříve poraďte s lékařem. Ten vám pravděpodobně také řekne, jak postupovat.

Kompenzační pomůcky mají svými možnostmi kompenzovat postižení jedince. Některé z nich si můžete vypůjčit, další se dají pořídit na pojišťovnu, některé bohužel pojišťovny nehradí. Nebojte se poradit s lékařem, ať si uděláte představu, jaké pomůcky jsou vůbec na trhu.

Jak získat pomůcku hrazenou pojišťovnou?

Prvním krokem by měla být cesta k lékaři, ten posoudí, zda máte nárok na invalidní vozík, francouzské hole apod. Může jít o vašeho praktického lékaře, častěji ale lékaře odborného (ortoped, neurolog, chirurg atd.). Ten vám pomůcku předepíše na „Poukaz“. Některé typy pomůcek (např. dražší elektrické vozíky) musí být schváleny ještě revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Po schválení si pomůcku vyzvednete v lékárně, prodejně zdravotnických potřeb či u dodavatele.

A co pomůcky nehrazené pojišťovnou?

I na ty si nechte napsat žádost, protože na krajské pobočce úřadu práce lze zažádat o „Příspěvek na zvláštní pomůcku“. Žádost stáhnete z portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Bavíme se o příspěvcích ve výši až 350 000 Kč, je však daná minimální spoluúčast žadatele ve výši 10 % (minimálně 1 000 Kč). Je-li však cena pomůcky nižší než 10 000 Kč, příspěvek je poskytnut pouze uživatelům s nízkým příjmem.

Jaké jsou další možnosti?

Zdravotní pojišťovna pomůcku nefinancuje a úřad práce také nepomohl? V tom případě se spojte s agenturami domácí pracovní péče, poskytovateli sociálních služeb či přímo výrobci a půjčovnami kompenzačních pomůcek. Chodítka či jiné pomůcky vám mohou zapůjčit za poplatek mnohem přijatelnější, než kdybyste věc kupovali. Možností je také koupit pomůcku bazarovou. V tomto případě si však dejte dobrý pozor, zda je v perfektním stavu.

Exit mobile version