Po pandemii koronaviru se objevila další nemoc v podobě tzv. opičích neštovic. Kde se vzala, jak se projevuje a může být pro člověka nebezpečná?
Kde se vzaly opičí neštovice a jak se přenášejí
Opičí neštovice se šíří Evropou i USA s nezvyklou rychlostí. První případ byl na kontinentě zaznamenán 7. května. Potvrzena je nyní už zhruba stovka případů v celkem 12 zemích. Nejvíce jich vykázalo Španělsko a Velká Británie.
Opičí neštovice už stihly „dorazit“ i k nám. První předběžně potvrzený případ lékaři oznámili u pacienta, který se vrátil z Belgie. Tento cestovatel byl účastníkem hudebního festivalu v Antverpách. K 26. květnu čeští lékaři evidovali celkem 5 případů nákazy.
Opičí neštovice jsou onemocněním virového původu. Konkrétně se jedná o virus z podskupiny čeledi Poxvirů (Poxviridae) nazývané Ortopoxvirusy. Co se týče původního přenašeče, kloní se zatím světové kapacity k názoru, že se jedná o africké hlodavce.
Virus se šíří především skrze dýchací cesty a také při poranění kůže. K přenosu může dojít prostřednictvím kontaminovaných oděvů, případně i skrze tělní tekutiny. Riskantní jsou z hlediska přenosu podle odborníků především sexuální aktivity.
Jak se projevují opičí neštovice a jedná se o hrozbu?
Má se tedy svět připravit na další pandemii? Lékaři v tomto směru veřejnost uklidňují. Virus není smrtelný a projevy opičích neštovic jsou mírnější než v případě neštovic pravých. Inkubační doba se pohybuje v průměru mezi 6 až 16 dny, může však trvat až 21 dní.
Symptomy jsou mírné. Zpočátku se jedná hlavně o nespecifické projevy, jako je bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů, zimnice, bolesti zad nebo zduření lymfatických uzlin. V rozpětí 1 až 3 dnů od propuknutí horečky nastupuje charakteristická vyrážka. Ta se zpravidla objevuje na obličeji. Šířit se ale může i do dutiny ústní, oblasti genitálií, případně jiných částí těla.
Většina pacientů tak má pouze mírné projevy a uzdravují se spontánně. Léčeným lze podat i cílené antivirotikum Tecovirima. Jak navíc upozorňují virologové, proti opičím neštovicím je z cca 80 % funkční vakcinace proti pravým neštovicím.