Opičí neštovice: Má se svět bát další pandemie?

In Zpravodajství

Po pandemii koronaviru se objevila další nemoc v podobě tzv. opičích neštovic. Kde se vzala, jak se projevuje a může být pro člověka nebezpečná?

Kde se vzaly opičí neštovice a jak se přenášejí

Opičí neštovice se šíří Evropou i USA s nezvyklou rychlostí. První případ byl na kontinentě zaznamenán 7. května. Potvrzena je nyní už zhruba stovka případů v celkem 12 zemích. Nejvíce jich vykázalo Španělsko a Velká Británie.

Opičí neštovice už stihly „dorazit“ i k nám. První předběžně potvrzený případ lékaři oznámili u pacienta, který se vrátil z Belgie. Tento cestovatel byl účastníkem hudebního festivalu v Antverpách. K 26. květnu čeští lékaři evidovali celkem 5 případů nákazy.

Opičí neštovice jsou onemocněním virového původu. Konkrétně se jedná o virus z podskupiny čeledi Poxvirů (Poxviridae) nazývané Ortopoxvirusy. Co se týče původního přenašeče, kloní se zatím světové kapacity k názoru, že se jedná o africké hlodavce.

Virus se šíří především skrze dýchací cesty a také při poranění kůže. K přenosu může dojít prostřednictvím kontaminovaných oděvů, případně i skrze tělní tekutiny. Riskantní jsou z hlediska přenosu podle odborníků především sexuální aktivity.

Jak se projevují opičí neštovice a jedná se o hrozbu?

Má se tedy svět připravit na další pandemii? Lékaři v tomto směru veřejnost uklidňují. Virus není smrtelný a projevy opičích neštovic jsou mírnější než v případě neštovic pravých. Inkubační doba se pohybuje v průměru mezi 6 až 16 dny, může však trvat až 21 dní.

Symptomy jsou mírné. Zpočátku se jedná hlavně o nespecifické projevy, jako je bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů, zimnice, bolesti zad nebo zduření lymfatických uzlin. V rozpětí 1 až 3 dnů od propuknutí horečky nastupuje charakteristická vyrážka. Ta se zpravidla objevuje na obličeji. Šířit se ale může i do dutiny ústní, oblasti genitálií, případně jiných částí těla.

Většina pacientů tak má pouze mírné projevy a uzdravují se spontánně. Léčeným lze podat i cílené antivirotikum Tecovirima. Jak navíc upozorňují virologové, proti opičím neštovicím je z cca 80 % funkční vakcinace proti pravým neštovicím.

You may also read!

Máte citlivou pleť, kvůli které vám nesedí žádná kosmetika? Známe řešení

Problematická pleť trápí spoustu žen i mužů každého věku. Není se čemu divit, protože jakékoliv sebemenší nedostatky na obličeji

Read More...

Jak vybrat kompresor? Poradíme vám, na co si dát pozor

Kvalitní kompresor najde využití při celé řadě pracovních aktivit. Aby vám však mohl dlouho a spolehlivě sloužit, je potřeba

Read More...

Jak vybírat šaty pro plnoštíhlé?

Hledáte pěkné šaty, ale máte pocit, že je nemůžete mít, protože vám budou vidět nateklé paže, silnější stehna a

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu