Sladce vonící vytrvalá bylina je oblíbená okrasná i užitková rostlina využívaná v různých typech zahrad, v domácnosti i v lékárenském průmyslu. Pro levanduli je přirozené teplo středomořských oblastí, ale daří se jí i v našich podmínkách. Během vegetačního období nevyžaduje velkou pozornost, je vhodná i pro úplné začátečníky. Pojďme si říct něco o jejím nenáročném pěstování.
Je to nádherná rostlina s jasně fialovými květy a výraznou vůní, je elegantním přírůstkem do jakékoliv zahrady. Je odolná vůči suchu, má velmi nízké nároky na péči a díky silicím, které produkuje, odpuzuje mnoho druhů škůdců. Chcete přidat levanduli do své zahrady, ale nevíte, jak? Existuje několik spolehlivých rad, které by si měl každý zahradník zapamatovat, než začne.
Levandule především miluje teplo a nemá ráda vodu. Potřebuje prostor k růstu, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu. Vzhledem k tomu, že levandule pochází z horkých, suchých klimatických podmínek podobných Itálii, Francii a Španělsku, je pochopitelné, že chladné nebo vlhké počasí není ideální. Přidáním kamenného mulče můžete zvýšit množství tepla, které rostliny dostávají. Vhodné je také pěstování v blízkosti jižních kamenných zdí, které přirozeně vyzařují teplo, díky němuž se vašim rostlinám bude dařit lépe. Velmi efektní bude, osázíme-li levandulovými keříky květináče, ať už mohutnější rustikální nebo naopak moderní hranaté. Svým vzhledem skvěle doplní jakýkoliv styl.
Máte-li obavu, že půda pro vaše rostliny je příliš vlhká a málo propustná, stačí udělat jednoduchou věc: vykopejte jámu o půl metru hlubší, než je kořenový bal a přidejte vrstvu písku, který napomůže odvodnění. Do této jámy pak rostlinu zasaďte. Nejvhodnějším časem pro výsadbu je navzdory deštivému počasí jaro. Výsadba v toto období dává levanduli dostatek času na aklimatizaci a posílení před příští zimou. Rostlinu zalévejte pouze tehdy, je-li půda suchá. Levanduli nehnojte často, stačí, přidáte-li kompost nebo hnojivo na začátku vegetačního období a keřík se vám odmění záplavou voňavých kvítků.