Novinky letních olympijských her 2020 v Tokiu: karate, sportovní lezení, skateboarding a surfování

In Sport

Letní olympijské hry 2020, jež proběhnou v Tokiu, se již kvapem blíží. Slavnostní zahájení se uskuteční 24. července a závěrečný ceremoniál se bude konat 8. srpna. Na jaké nové sporty se můžeme na tomto sportovním klání těšit?

Kromě tradičních sportů se na scénu opět navrátí baseball a softball a nově bude do programu zařazeno karate, sportovní lezení, skateboarding a surfování.

 

 

Karate

Karate, jehož počátky jsou spojovány s ostrovem Okinawa, bude mít svou olympijskou premiéru již nadcházející léto, přičemž se bude soutěžit ve dvou disciplínách, a to v kata a kumite.

V odvětví kata karatisté předvádějí sérii útočných a obranných pohybů proti imaginárnímu protivníkovi. Mezi kritéria, hodnocená bodovým systémem, patří síla, rychlost, dynamika, rovnováha a celkový dojem exhibice.

V kumite proti sobě bojují dva protivníci na zápasišti o rozměrech 8 x 8 metrů po dobu tří minut. Při souboji je bodově hodnocena síla rány či kopu a místo, kam byl soupeř zasažen. Vítězem se stává zápasník, jenž má na konci zápasu více bodů, či ten, kdo dosáhne náskoku osmi bodů kdykoliv během souboje.

 

Sportovní lezení

Sportovní lezení bude rozděleno do tří disciplín: rychlostní lezení, lezení na obtížnost a bouldering.

V rychlostním lezení musí atlet zvládnout patnáct metrů dlouhou trasu v co nejkratším čase.

Při lezení na obtížnost půjde o to vylézt co nejvýše na patnáct metrů vysoké stěně během šesti minut. Pokud dva závodníci dosáhnou stejné výšky, vyhrává ten, jenž výkon zvládl rychleji.

Pro bouldering je charakteristické lezení v nižších výškách bez jištění lanem, přičemž na letních olympijských hrách 2020 půjde o překonání několika tras ve výšce čtyř metrů, na jejichž zdolání budou mít lezci čtyři minuty.

 

Skateboarding

Svůj debut bude mít na letních olympijských hrách i skateboarding, který bude probíhat ve dvou soutěžních disciplínách.  Těmito disciplínami budou park a street skateboarding.

Street skateboarding zahrnuje zdolávání překážek imitujících pouliční předměty. Na trase jsou proto umístěny schody, rampy, lavičky a zábradlí tak, aby jezdci mohli vytvořit různé sestavy triků. Skateboardisti předvedou tři jízdy, jež budou bodově ohodnoceny dle originality, náročnosti manévrů a rychlosti.

Park skateboarding bude probíhat na různorodě zvlněných drahách s jámami a rozmanitými zatáčkami. Skateboardisté dosahují ohromující výšky při výjezdu z jam a při skocích předvádějí rozličné triky. I v této disciplíně je hodnocena především originalita a náročnost.

 

Surfování

Svoji premiéru na olympijských hrách bude mít též surfování. Jedná se o vodní sport, ve kterém se surfař nechává unášet na nezlomené vlně, dokud ta neztratí svou energii.

V Tokiu se bude soutěžit na shortboardech a vítězem se stane závodník, jenž předvede nejnáročnější a nejmistrnější manévry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also read!

Sluchátka Airpods je potřeba mít dobře schovaná

Produkty Apple jsou známé nejen pro svou technickou výjimečnost a neotřelý design, ale rovněž i díky vysokým cenám. Ty

Read More...

Tip na vánoční dárek – Kvalitní a hezké RC modely

Vánoce se nezadržitelně blíží, a tak je potřeba se porozhlédnout po dárcích, které obdarovanému vykouzlí úsměv na tváři. Pokud

Read More...

Spát 8 hodin denně se opravdu vyplatí!

Spánek je důležitou součástí života každého z nás. Ale kolik hodin spánku člověk potřebuje k tomu, aby dokázal plně fungovat? Odpověď

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu