Často slýcháme o hipoterapiích či canisterapiích, které jsou velmi oblíbené a známé již několik let. Jedná se o metody, díky kterým jsou lidé uváděni do klidu, pohody a vyrovnanosti, a to prostřednictvím kontaktu s koňmi či psy. Avšak v tomto článku se dozvíte více o méně známé metodě – felinoterapii.
Co to vlastně felinoterapie je?
Tento druh terapie patří mezi takzvané zoorehabilitace a jedná se o léčebný kontakt člověka a kočky (psychosociální a rehabilitační metoda). Tento kontakt podporuje zdraví po psychické i fyzické stránce.
Které kočky jsou pro felinoterapii vhodné?
Co se týká plemena kočky, které je nejvhodnější pro felinoterapii, nelze určit pouze některé druhy, jelikož každá kočka má svoji specifickou povahu a vlastnosti. V podstatě je možné pracovat s kočkami všech plemen, a to již od útlého kotěcího věku, kdy jsou koťata zvyklá na kontakt s lidmi, kteří jsou pro ně cizí, avšak i přesto mají z tohoto kontaktu radost a potěšení.
Kdo terapii využívá a z jakých důvodů?
Jmenované terapie využívá široký okruh lidí, a to zejména senioři, lidé s různými handicapy či psychickými onemocněními. Bohužel v České republice je umožněno provádění felinoterapie pouze ve velmi nízkém počtu zdravotnických zařízení.
K terapiím prostřednictvím koček je přistupováno zejména v domovech pro seniory, kdy se tyto osoby cítí velmi osamělé, nepotřebné a zapomenuté. Avšak zrovna kočka dokáže psychiku jmenovaných lidí navrátit zpět k pozitivnímu myšlení, a proto se často z osamělých lidí stávají osoby, které se opět rády vrací do společnosti.
Při hlazení kočky také dochází k uvolnění celého těla, tudíž felinoterapie rovněž pozitivně působí při bolestech či při poruchách spánku.