Základní výbava pro papouška žako

In Příroda a zvířata

Již jste se rozhodli pořídit si papouška žako a stále váháte, co je opravdu nutné zařadit do jeho výbavičky, nebo naopak nezbytné není? Pořízením samotné klece pro papouška to totiž zdaleka nekončí. Vyjma mnoha dalších faktorů je žako náročný především na prostor, stravu, ale také na výběr hraček. Zde naleznete seznam základních potřeb, které je žádoucí papouškovi pořídit.

Klec či voliéra

Jednou ze základních, a to i finančně nejnáročnějších potřeb pro žaka je klec. Tato musí být prostorná a z kvalitního materiálu (nejlépe z nerezu). Co se týká velikosti klece, tak se můžete řídit pravidlem, že papoušek v kleci bezstarostně roztáhne křídla a to tak, že se nebude dotýkat jejích stran.

V letním období se nabízí možnost chovat papouška ve venkovní voliéře, kdy je důležité, aby voliéra poskytovala místo, kde se papoušek může schovat před nepříznivými vlivy počasí (vítr, déšť, apod.).

Výbava klece

Ve většině případů lze klec zakoupit i se základními součástmi, jako jsou misky na krmení a vodu, včetně bidýlka. Misky připevníte na strany klece, nejlépe blízko bidla. Doporučuji vyměnit koupené bidlo za přírodní silnější větev či brusné bidlo, a to z toho důvodu, že si na těchto bidlech papoušek brousí své drápky a zobák, tudíž předejdete nutnosti jejich stříhání. Při vybírání bidla je nutno se řídit pravidlem, že Vás papoušek bidýlko musí svými nožkami krásně obejmout. 

Ptačí strom

Jelikož papoušek bude trávit většinu času ve volném prostoru, tzn. mimo klec, je vhodné zajistit mu ptačí strom, kde bude pobývat a hrát si. V současné době je mnoho prodejců, kteří Vám vyrobí tento strom přesně podle Vašich představ, nebo můžete žakovi vyrobit ptačí strom sami.

Hračky

Všeobecně papoušci patří mezi jedna z nejinteligentnějších zvířat, tudíž je nutno podotknout, že je třeba jim pořídit hračky, se kterými se nebudou nudit. Mimo dřevěné hračky, které většinou zničí téměř do pár hodin, někdy i minut, pořiďte i logické skládačky, hlavolamy či jiné předměty, se kterými si vyhrají i malé děti.

Strava

Nedílnou součástí základní výbavy pro papouška je samozřejmě strava. Žako potřebuje pestrou stravu, jenž se skládá ze směsi zrnin, dále pak z ovoce a zeleniny. Je nutné si dobře nastudovat, jaké ovoce či zelenina jsou pro žaka nebezpečné či dokonce smrtelné.

Co se týká výběru samotného krmení, tak si vždy dávejte pozor, zda se ve směsi krmiv neobjevuje hmyz! Takto znehodnocené krmivo NIKDY zvířeti nepodávejte! Pokuste se vybírat krmné směsi, které jsou určeny pro velké papoušky, které by měly obsahovat slunečnici, oves, ječmen, pšenici, kukuřici, konopná a dýňová semínka, oříšky, chilli papričky a mnoho dalších.

 

You may also read!

S elektronickými cigaretami je kouření bezpečnější

Každý malý školák dnes ví, že kouření nepřináší příliš mnoho zdravotních výhod, spíše právě naopak. Jedná se o zlozvyk,

Read More...

Důležitá lékařská vyšetřovací technika: Oftalmoskopy, otoskopy i dermatoskopy

Vyšetření nám dnes usnadňuje spousta pomůcek. Je to komfortnější nejen pro pacienty, ale i profesionály. Kde seženou to nejlepší? Zdravotnické

Read More...

K čemu slouží jednotlivé druhy kalibrů? Neztraťte se v možnostech

V moderní strojírenské výrobě je nutné pracovat s extrémně přesnými rozměry, které se pohybují v řádech pouhých setin milimetru.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu