Všude zhasínáte, termostat držíte na uzdě, a přesto se vám pořád nedaří snížit výdaje za energie? Místo klepání se zimou můžete žít normální život v teplém a světlém bytě. Stačí jen vědět, jak správně ušetříte energie. Ruku na srdce, omezovat se nechce nikomu. Nejlepší jsou ty úspory, které váš život téměř neovlivní nebo nezmění váš denní harmonogram. Proto tu máme pár triků, které se vám budou hodit.
1) Perte na menší teploty i otáčky
A šetříte tak nejen energii, ale i vaše oblečení. Při nižší teplotě se kvalitně vypere většina oděvů, navíc se praním tolik neopotřebovávají. Pokud máte moc špinavé kalhoty, stačí jim praní na 30° při 800 – 900 otáčkách. Tak spotřebujete méně elektřiny a ulehčíte i textilním vláknům.
2) Udělejte si večerní romantiku
Ať už u televize nebo s knížkou, nepotřebujete večer trávit v rozzářeném bytě. Dostatečné světlo vám zajistí i lampa a pár svíček. Vytvoříte si příjemnou atmosféru, navíc podle různých studií při ztlumení světla před usnutím budete kvalitněji spát. A to se mimochodem také vyplatí.
3) Přemýšlejte nad ledničkou
Jedním z energeticky nejnáročnějších spotřebičů je bezesporu lednička. Ta musí často překonávat vysoké teplotní rozdíly, proto byste jí neměli přidávat práci. Zbylé jídlo od oběda nechte prvně vychladnout na pokojovou teplotu a až poté ho schovejte do lednice. Sama o sobě by také neměla stát například blízko topení nebo trouby, které zahřívají její okolí a opět jí přidávají práci s udržením chladu uvnitř. A čím víc toho lednička nachladí, tím víc vás to bude stát.
4) Poklička je základ
Věděli jste, že příprava jídla bez použití pokličky spotřebuje až čtyřnásobné množství energie? Snažte se proto při delším vaření mít vždy hrnec zakrytý právě pokličkou, nebo sáhněte například po papiňáku.
5) Udržujte spotřebiče ve formě
Unavenému dělníkovi bude práce trvat mnohem déle než mladému kolegovi při plné síle. To stejné platí i o spotřebičích. Pokud je zanedbáváte, budou žrát víc energie. Jsme opět u ledničky, které výrazně stoupá spotřeba při námraze na vnitřních stěnách. Myčka zase potřebuje pravidelné čištění filtru, stejně jako pračka. Vyplatí se vám čistit i nánosy prachu na osvětlení. Prach totiž stíní a vy časem budete potřebovat více světel, které vám prosvětlí byt.
Pokud se díváte po novém bydlení a máte možnost rozhodovat o úspoře domácnosti, rozhodně jděte do toho! Při plánování rodinného domu myslete i na počet oken, využití návětrné strany a dalších aspektů pozemku, které vám časem mohou s šetřením pomoci.