Truhlařina je překrásné řemeslo. Pod rukama truhláře mohou vznikat jak čistě praktické, tak i umělecké předměty. Šikovný truhlář vám vyrobí poličku, stůl, kuchyni, postaví kůlničku na dříví, zahradní domek, pergolu a mnohdy i garáž. To vše si žádá nejenom jeho talent a zručnost, nýbrž i patřičné vybavení.
Truhláři pracují buď v terénu, nebo v truhlářské dílně. A ta je plná různého náčiní. Základem je bytelný pracovní stůl neboli ponk, na němž je připevněný truhlářský svěrák. A pak spousta pil, dlát, vrtaček, truhlářských nožů, pilníků a rašplí. Veškeré truhlářské náčiní je k mání ve specializovaných obchodech a e-shopech (například na Šimek Proficentrum).
Zaměřeno na pily
Není samozřejmě pila jako pila. A truhláři potřebují téměř všechny. Na podélné řezání a řezání plastů, kovu a jiných materiálů je vhodná pila ocaska. Truhláři si většinou pořizují ucelené sady s několika výměnnými listy s různou velikostí zubů. K přímému řezání dále slouží pila kotoučová a k řezání pod úhlem pila pokosová. Na řezání v dalších polohách lze doporučit pilu přímočarou.
Vrtačky
Dalším pomocníkem každého truhláře jsou vrtačky. Vrtání do dřeva a kovu většinou vyžaduje klasickou elektrickou bez příklepu. Náročnější práce se ale už neobejdou bez vrtačky stolní. A s těmi drobnějšími si často poradí akušroubovák.
Pilníky a brusky
Další z činností truhláře je broušení. Zatímco malou plochu dobře obrousí pilník, na větší se používá bruska. Na hrubé broušení pásová, na jemné excentrická. K zarovnávání a vyhlazování se dále používají dláta a hoblík, ať již manuální či elektrický.
Za kolik?
Jak vidíte, truhláři rozhodně nejsou žádnými troškaři. Vybavení truhlářské dílny na nějaký ten peníz rozhodně vyjde. Jen tak pro obrázek, akuvrtačka cena v závislosti na modelu začíná zhruba na dvou tisících korunách. Na nářadí se ale nevyplácí šetřit. Čím kvalitnější bude, tím vám práce půjde lépe od ruky.