Ethanol je bezbarvá hořlavá kapalina, která se vyrábí alkoholovým kvašením. Na jedné straně má alkohol opojný účinek na lidské tělo. Na druhou stranu je zdraví škodlivý a jeho nadměrné požívání může vést k vážným onemocněním.
Alkoholy jsou organické uhlovodíkové sloučeniny, jako je butanol, propanol, ethanol nebo methanol. Oblasti použití jsou rozmanité. Používají se mimo jiné jako rozpouštědla v chemickém průmyslu, jako součást léčiv nebo v různých alkoholických nápojích. V druhém případě jde o ethylalkohol (ethanol). To se provádí alkoholovým kvašením. V tomto případě jsou sacharidy, brambory nebo ovoce fermentovány pomocí speciálních kmenů kvasinek.
Již ve starověku člověk věděl o opojném účinku alkoholu a vína, protože nápoj byl důležitou součástí řecké a římské kultury. I dnes je alkohol v Česku součástí každodenního života. Mnoho lidí používá alkohol k relaxaci nebo řešení konfliktů. Avšak konzumace alkoholu je kontraproduktivní, zejména při řešení problémů. Alkohol (ethanol) je nebezpečný, rychle návykový a kvůli němu je způsobeno velké množství úmrtí na silnicích. Děsivý je také vysoký počet násilných činů, ke kterým dochází pod vlivem alkoholu.
Účinky alkoholu
Alkohol je látka, která ovlivňuje lidské vědomí (psychotropní látka). Kromě toho alkohol ovlivňuje pocity, relativně rychle překonává hematoencefalickou bariéru a vytváří pocit pohody v mozku na určitých vazebných místech (receptorech).
Účinky alkoholu na organismus jsou rozmanité. Jak se množství alkoholu absorbuje, účinky se zhoršují. V nejhorším případě to může vést k bezvědomí, zástavě dýchání a nakonec ke smrti.
Zejména adolescenti jsou náchylní k účinkům alkoholu, protože zrání mozku trvá až do věku 20 let. Váš mozek je citlivější na alkohol, a tak se vaše mysl, smysly a vnímání mohou měnit intenzivněji a rychleji.
Neměli bychom zapomenout, že alkohol je zahušťovadlo č. 1 vedle tuku v potravě. Například 1 g alkoholu již obsahuje 7 kcal energie; to je dvakrát více než 1 g bílkovin nebo sacharidů. Kalorie absorbované alkoholem jsou navíc začleněny do denního příjmu energie. Proto častější a nadměrná konzumace alkoholu obvykle vede k obezitě.