Horkovzdušná pájka pro pájení SMD součástek

In Doporučujeme

Ačkoliv se pro celé zařízení častokrát nesprávně užívá název pájka, pájka je jen ten kov, pomocí nějž spojujete dva kovové předměty. Nástroj se jmenuje páječka. Nejsme tu ale od toho, abychom se učili správnému názvosloví, podíváme se na to, jak si páječku vybrat.

Na trhu je mnoho páječek a my se konkrétně zaměříme na ty horkovzdušné, tzv. hot air, které jsou určeny pro pájení součástek pro povrchovou montáž (SMD). Hodí se spíš pro pokročilé uživatele a nadšence do elektroniky.

Pájení SMD součástek není žádná hračka

Technologie se vyvíjí, SMD součástky se zmenšují, a proto je stále těžší se pájecím hrotem dostat k vývodům. U pouzder velikosti 0402 či 0201 je to snad zhola nemožné. Je pravda, že s těmito nanosoučástkami se běžně v domácích podmínkách nesetkáte, tam budete potřebovat pájet spíš větší rozměry. Pro ty je horkovzdušná pájka nebo páječka naprosto ideální.

Možná si ještě pamatujete doby, kdy byly horkovzdušné páječky pro amatéry cenově naprosto nedostupné, dnes je naštěstí všechno jinak. Ty levnější samozřejmě nedosahují komfortu profesionálních zařízení, ovšem pro občasné domácí využití jsou naprosto vyhovující.

Základní princip horkovzdušných páječek

Horkovzdušná páječka má membránový kompresor (lepší jsou vybaveny turbínou). Tento kompresor je spojen pomocí hadičky s pájecím perem, ve kterém jsou topné těleso a výměnné trysky. Trysky mohou mít různé tvary a průměry pro rozdílné součástky.

Z kompresoru či turbíny proudí hadičkou vzduch, topné těleso ho ohřívá a tento teplý vzduch tryskou proudí na součástku nebo vývody.

Lepší páječky mívají displej, na kterém odečtete nastavenou a aktuální teplotu, pracovat se však dá i s těmi, co displej nemají. Obyčejné páječky poskytují teploty do 500 °C. Ty pokročilé si dokážou teplotu hlídat a udržovat nezávisle na proudu vzduchu, u obyčejnějších se mění podle proudu. S oběma typy se v domácích podmínkách dá pracovat komfortně.

Na jaké parametry při výběru dávat pozor?

Rozmyslete si, zda se vám vyplatí investovat více do turbíny namísto kompresoru (turbína poskytuje plynulejší proud vzduchu). Dále myslete na to, jak jsou pro konkrétní páječku dostupné náhradní díly a také jak moc jsou drahé. Časem budete určitě potřebovat dokoupit keramické těleso, kompresor, membránu, topné těleso, trysku apod.

Jak přímo horkovzdušné stanice, tak příslušenství pro páječky pořídíte v e-shopu TME.eu. Jde o obchod polské společnosti Transfer Multisort Elektronik, která na trhu působí od roku 1989 a má skutečně bohatý sortiment elektronických součástek a vybavení. Ceny nejsou vůbec špatné, v nabídce najdete jak profesionální horkovzdušné stanice za desetitisíce ideální pro firmy, tak modely vhodné pro domácí podmínky za pár tisíc korun. Podívejte se sami a nezapomeňte prostudovat parametry, u každého výrobku jsou přehledně uvedeny.

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu