Hrad Lockenhaus

In Cestování

     Vydáte-li se z maďarského města Köszeg směrem do rakouského vnitrozemí, vykoukne na Vás hned po několika kilometrech jízdy. Ptá se se kdo? Inu rakouský hrad Lockenhaus. Objeví se jakoby znenadání, byť se tyčí na poměrně výrazném skalnatém výběžku nad řekou Gnüs poblíž obce Lockenhaus.

Z historie hradu

     Ne že by to tu všechno začalo roku 1242, nicméně první oficiální zmínka o tomto panském sídle skutečně pochází ze zmíněného roku. Jiné historické prameny se však zmiňují o tvrzi pod názvem „Leuca“, která vyrostla na tomto místě již kolem roku 1200. Teprve později byla zbudována pevnostní část hradu a ještě o něco později kruhová stěna hlavního objektu – nejstarších to dochovaných částí celého areálu. Majitelů se tu vystřídalo docela dost. Nechyběly maďarské šlechtické rody Kaniszayů a Nádasdyů, své stopy na tomto místě zanechala i legendární hraběnka Alžběta Báthoryová. Nejdéle tu  působil rod Esterházyů, který byl pánem na Lockenhausu až do roku 1968, kdy však už byl objekt  notně zpustlý. Pro dnešní časy ho zachránil rakouský lékař Paul Anton Keller se svojí manželkou, kterým se podařilo hrad udržet při životě.

Byl Lockenhaus templářským hradem či ne?

     Působivá silueta hradu Lockenhaus v sobě skrývá ještě jedno tajemství. A protože se netopýrům daří většinou na tajemných místech, tak se ani nemůžeme divit místní početné kolonii netopýrů brvitých, kteří se zde zabydleli. Ale vraťme se k záhadě. Vzhledem k tomu, že se na hradě vyskytuje takzvaná kultovní místnost, ve které je jediným zdrojem světla otvor ve stropě a nechybí tu ani rytířský sál, velmi čile se debatuje o možnosti, že původně germánský hrad mohl být využíván i řádem templářských rytířů. Je řada ohnivých zastánců této teorie, ale minimálně stejně tolik jejích odpůrců.

Ať tak či onak, až budete projíždět malebným údolím na rakousko-maďarské pomezí, nezapomeňte se zastavit na zdejším hradě. Stojí to určitě za to.

  

You may also read!

Propanbutanové a propanové láhve až do domu? Brzy se bude jednat o běžnou službu

Využíváte ve své domácnosti propanbutanové láhve? Jste vášniví turisté a rádi si při kempování ohřejete jídlo na plynovém vařiči?

Read More...

Úsporná sprcha pomůže šetřit náklady za spotřebu vody

Je to životadárná kapalina a potřebujeme ji denně. Otázkou ovšem je, kolik litrů každý den vyplýtváme zbytečně, protože v úsporách

Read More...

Hledáte nové bydlení v Praze? Zkontrolujte nabídku volných bytů na Praze 3 a vyberte si ten svůj

Přejete si najít svůj byt snů a přestěhovat se někam, kde budete mít na dosah veškeré služby, ale zároveň

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu