Kostival lékařský je bylina, která je také lidově nazývána medunice, sladký lupen, černé koření a nejčastěji jako černý kořen. Jedná se o vytrvalou léčivou rostlinu, jejíž listy jsou chlupaté a květy mají různé barvy, a to zejména růžovou, bílou či modrofialovou. V současné době se především z kořene kostivalu vyrábí léčivé masti a oleje na mazání.
Kde se vyskytuje?
Kostival lékařský v přírodě roste především na stanovištích s vyšší vlhkostí – lužní lesy, vlhké louky, břehy řek a potoků, příkopy. Co se týká nadmořské výšky, tak kostival najdeme jak ve vysoké tak i v nižší nadmořské výšce.
Kdy ho sbírat a jak ho skladovat?
U kostivalu sbíráme především jeho kořen, avšak ojediněle je sbírána i jeho nať. Nejvhodnější doba pro sklizeň černého kořene je v období od března do dubna a poté ještě od září do října.
Kořen vykopeme, omyjeme od nečistot, rozpůlíme a sušíme na slunečních paprscích nebo v sušičce či troubě. Avšak pozor, teplota nesmí být vyšší než 45 °C. Kořen lze užívat i čerstvý. Další možností skladování je umístění do nádoby s pískem např. ve sklepě.
Jaké má účinky na zdraví?
Černý kořen má velmi pozitivní účinky na zdraví zejména kvůli obsahu tříslovin, slizových látek, silic, alkaloidů, vápníku, draslíku, fosforu, pryskyřici, vitaminu A a B.
Z kostivalu se vyrábí zejména masti, oleje, tinktury a podobně. Další využití kostival nabízí také prostřednictvím obkladů, které zmírňují záněty, otoky, bolesti kloubů nebo kožní obtíže.
Co se týká užívání kostivalové masti, tak tato má blahodárné účinky při bolestech kloubů, svalů a revmatismu. Tato bylina podporuje tvorbu červených krvinek, působí protizánětlivě.
Ve formě odvaru z kořene bylina napomáhá při žaludečních vředech, křečích v žaludku, bronchitidě a kašli.
Avšak POZOR! Vnitřní užívání černého kořene není doporučováno, jelikož díky obsahu alkaloidů v něm, negativně působí na játra.