Jak čas plyne, stále více lidí se rozhoduje zanechat svůj život na předměstích a venkově a hledá lepší možnosti, které nabízejí města. Oslovili jsme pár futurologů, městských architektů a designérů, aby zjistili trendy související s dopravou, bydlením, automatizací, internetem, prostředím a pracovními příležitostmi a získali představu o tom, jak by mohl vypadat život ve městě v budoucnu.
Jejich předpovědi vykreslují města v budoucnu jako hustě obydlené centra, které fungují díky obnovitelným zdrojem energie a využívají internet ve všech aspektech každodenního života. Auta jsou elektrické, jezdí samostatně bez řidičů a obyvatelé je sdílejí.
Vítejte v naší městské budoucnosti
Města budou vždy poskytovat enormní množství dat, které budou pomáhat lidem a vládě žít a pracovat lépe. Dan Doctoroff, CEO společnosti Sidewalk Labs, která je dceřinou společností Google, ohlásil záměr vybudovat tzv. „Smart města“ – místa, kde bude internet integrovaný ve všech částech měst.
V takových městech bude vláda schopna zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu pro všechny obyvatele a bude moci sbírat obrovské množství dat o zvycích v přepravě a infrastruktuře. Bude to skutečná verze virtuální kopie Singapuru, která oproti skutečnosti obsahuje detailní data.
Města budou samostatně myslet
David Pescovitz, ředitel výzkumu ve společnosti Institute for the Future (IFTF), tvrdí, že při tak vysokém počtu senzorů shromažďujících data a komunikujících navzájem začnou města vlastně samostatně myslet. Doprava se stane centrální kontrolovaným systémem, ve kterém budou auta jezdit autonomní a budou komunikovat s ostatními auty na cestách. Každý expert, jehož Business Insider oslovil, věří, že města budoucnosti zažijí revoluci v dopravě. Postupem času bude stále méně obyvatel měst vlastnit vlastní auta, která budou parkovat u sebe doma.
„Města budoucnosti budou v určitém smyslu připomínat města, jak jsme je znali v minulosti“ řekl pro Business Insider. „Vícegenerační domácnosti budou nezbytné kvůli rostoucím nákladům na bydlení ve městech, přičemž budou měnit komunity a vazby v sousedství.“
Orientace na veřejných prostranstvích bude jednoduchá a budou flexibilní a přátelské pro chodce. Města budoucnosti budou muset spoléhat na využívání větrné a sluneční energie, pokud budou chtít napájet celou svou infrastrukturu a zároveň nebudou chtít přispívat ke změně klimatu.