Jak prát přikrývku?

In Domácnost

Výrobky s umělým vláknem jsou méně náročné na péči než přírodní. Nejčastěji je lze svěřit obyčejné pračce s výběrem správného režimu. Zde však můžete udělat chyby, které zkrátí přikrývce životnost, což povede k neplánovaným výdajům. Naše tipy vám pomohou jak jemně prát přikrývku doma.

Z čeho je vyrobena syntetická zimní přikrývka

Přikrývky s různými typy umělých plniv jsou ve skutečnosti klasifikovány jako sinteponové výrobky. Sjednocuje je struktura materiálu – netkaná textilie vyrobená z polyesterových vláken, která jsou uložena ve vrstvách (v dutinách mezi nimi je zachováno cenné teplo). Čím více vrstev, tím je přikrývka teplejší, a vzhledem k nízké hmotnosti vláken, ani zimní modely nebudou těžké.

Dražší výrobky se vyrábějí z primárních surovin, mohou existovat přírodní přísady – vlna nebo bavlna. Levné výrobky jsou vyráběny z „druhotných“ – recyklovaných plastových obalů. Pokud jsou vlákna barvena, je velmi pravděpodobné, že byla vyrobena například z barevných plastových lahví.

K propojení vrstev se používají různé metody:

  • tepelné zpracování;
  • lepení (emulzní metoda);
  • jehlou.

Metoda lepidla je považována za nejzranitelnější – ne všichni výrobci jsou čestní v používání chemikálií a mnoho z nich používá vysoce kvalitní lepidlo v příliš velkém množství, aby bylo dosaženo elasticity materiálu. Lepicí produkty netolerují dobře, neboť se emulze promyje vodou (často se používá PVA rozpustný ve vodě, protože je považován za neškodný). A to je důvod, proč se přikrývky sinteponu nedoporučují před praním namočit, zejména pokud pochybujete o jejich kvalitě.

Ruční praní

Většina výrobků lze prát v běžné pračce bez použití drahých pracích prášků. Vzhledem k variabilitě materiálů je vhodné prostudovat pokyny pro konkrétní produkt, avšak pokud dojde ke ztrátě štítku, použijte obecná doporučení.

Ruční praní obvykle probíhá ve vaně. Přikrývka je namočena v teplé mýdlové vodě a rukama propírána – pokud možno tak dlouho, jak probíhá cyklus praní v pračce, tj. alespoň 30 minut. Poté přikrývku propláchněte ve studené vodě –  vodu několikrát změňte a po vytlačení vlhkosti ji nechte uschnout. A aby nedocházelo k častému praní – přikrývku povlečte kvalitním povlečením vhodné velikosti.

Všechny přikrývky naplněné vlákny se suší vodorovně, jinak výplň sklouzne dolů, zejména pokud je model zřídka prošívaný. Proces sušení můžete urychlit občasným převrácením přikrývky.

Nenechte je na slunci „smažit“. Polyesterová vlákna nesnášejí dobře přehřátí, proto je lepší je sušit ve stínu a v žádném případě na radiátorech.

You may also read!

Vodní dýmky jsou stále více populární

Říká se jí vodnice, šíša, je to zkrátka vodní dýmka. Jedná se o stále populárnějšího společníka do čajoven, dalších

Read More...

Jak si doma upražit vlastní kávu?

Káva je slast, kterou si rádi dopřáváme v kavárnách, práci, ale i doma. Opravdoví fajnšmekři milují surovou chuť kávy.

Read More...

Máte citlivou pleť, kvůli které vám nesedí žádná kosmetika? Známe řešení

Problematická pleť trápí spoustu žen i mužů každého věku. Není se čemu divit, protože jakékoliv sebemenší nedostatky na obličeji

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu