Jak prát přikrývku?

In Domácnost

Výrobky s umělým vláknem jsou méně náročné na péči než přírodní. Nejčastěji je lze svěřit obyčejné pračce s výběrem správného režimu. Zde však můžete udělat chyby, které zkrátí přikrývce životnost, což povede k neplánovaným výdajům. Naše tipy vám pomohou jak jemně prát přikrývku doma.

Z čeho je vyrobena syntetická zimní přikrývka

Přikrývky s různými typy umělých plniv jsou ve skutečnosti klasifikovány jako sinteponové výrobky. Sjednocuje je struktura materiálu – netkaná textilie vyrobená z polyesterových vláken, která jsou uložena ve vrstvách (v dutinách mezi nimi je zachováno cenné teplo). Čím více vrstev, tím je přikrývka teplejší, a vzhledem k nízké hmotnosti vláken, ani zimní modely nebudou těžké.

Dražší výrobky se vyrábějí z primárních surovin, mohou existovat přírodní přísady – vlna nebo bavlna. Levné výrobky jsou vyráběny z „druhotných“ – recyklovaných plastových obalů. Pokud jsou vlákna barvena, je velmi pravděpodobné, že byla vyrobena například z barevných plastových lahví.

K propojení vrstev se používají různé metody:

  • tepelné zpracování;
  • lepení (emulzní metoda);
  • jehlou.

Metoda lepidla je považována za nejzranitelnější – ne všichni výrobci jsou čestní v používání chemikálií a mnoho z nich používá vysoce kvalitní lepidlo v příliš velkém množství, aby bylo dosaženo elasticity materiálu. Lepicí produkty netolerují dobře, neboť se emulze promyje vodou (často se používá PVA rozpustný ve vodě, protože je považován za neškodný). A to je důvod, proč se přikrývky sinteponu nedoporučují před praním namočit, zejména pokud pochybujete o jejich kvalitě.

Ruční praní

Většina výrobků lze prát v běžné pračce bez použití drahých pracích prášků. Vzhledem k variabilitě materiálů je vhodné prostudovat pokyny pro konkrétní produkt, avšak pokud dojde ke ztrátě štítku, použijte obecná doporučení.

Ruční praní obvykle probíhá ve vaně. Přikrývka je namočena v teplé mýdlové vodě a rukama propírána – pokud možno tak dlouho, jak probíhá cyklus praní v pračce, tj. alespoň 30 minut. Poté přikrývku propláchněte ve studené vodě –  vodu několikrát změňte a po vytlačení vlhkosti ji nechte uschnout. A aby nedocházelo k častému praní – přikrývku povlečte kvalitním povlečením vhodné velikosti.

Všechny přikrývky naplněné vlákny se suší vodorovně, jinak výplň sklouzne dolů, zejména pokud je model zřídka prošívaný. Proces sušení můžete urychlit občasným převrácením přikrývky.

Nenechte je na slunci „smažit“. Polyesterová vlákna nesnášejí dobře přehřátí, proto je lepší je sušit ve stínu a v žádném případě na radiátorech.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu