K výrobě luxusních hodinek se dnes používá mnoho různých materiálů. Každý z nich má svůj specifický vzhled, výhody i nevýhody. Pokud si své hodinky kromě značky či vzhledu chcete vybírat právě i podle materiálu, čtěte dál.
Nerezová ocel
Na první pohled možná vypadá jako podřadný a obyčejný kov, ale používají ji i ti nejlepší výrobci včetně značky Rolex. Je totiž velmi pevná, odolná vůči korozi a lehká. Zároveň není moc drahá, takže se z ní vyrábí cenově dostupnější modely.
Žluté zlato
Žluté zlato je tradičním symbolem bohatství, a tak není divu, že se z něj luxusní hodinky vyrábí ve velkém. Jsou výrazným doplňkem, který zaručeně nepůjde přehlédnout. Dříve se vyráběly z 14karátového zlata, dnes z 18karátového – mírně se liší v barvě a 18karátové zlato je pochopitelně dražší.
Růžové zlato
Využívá se zejména pro dámské hodinky, ale některé značky s ním experimentují i u pánských modelů, které ovšem neztrácí na mužnosti. Omega má například jednu řadu hodinek z růžového zlata nazvanou Sedna gold. U značky Rolex najdete růžové zlato zase v kolekci Everose.
Bílé zlato
Na první pohled může vypadat jako nerezová ocel, takže jestli chcete hodinky, u nichž bude jasné, že byly opravdu drahé, raději se poohlédněte po nějakém jiném. Oproti nerezové oceli je ovšem těžší a také se snadněji poškrábe. Z bílého zlata si tedy pořiďte spíš hodinky, jež nebudete nosit úplně každý den.
Platina
Platina je dalším bílým vzácným kovem a využívá se na opravdu drahé a luxusní kousky. Na rozdíl od bílého zlata, které se zpravidla pokovuje rhodiem, je platina přirozeně stříbrná a lesklá. Svou krásnou barvu a lesk neztrácí ani s časem, ale pozor – snadno se poškrábe, nehodí se tedy pro sportovní hodinky.
Keramika
Keramika je moderním materiálem, poprvé se na scénu hodinek dostala ve druhé polovině 20. století. Je velmi odolná vůči poškrábání a velmi lehká, proto se používá například pro dámské i pánské hodinky určené na sport. Bohužel snadno praská.
Uhlíkové vlákno
Uhlíkové vlákno je bezpochyby nejmodernějším materiálem pro výrobu hodinek. Každý výrobce má svůj typ vlákna, vzhledově se liší, všechna jsou však extrémně lehká, vysoce odolná vůči poškrábání a rovněž drahá.
Z dalších materiálů jmenujme ještě titan či bronz.