Lipenská přehrada s elektrárnou slaví 60 let

In Cestování

Pro mnohé z nás ideální místo na letní dovolenou na jihu Čech. Pro nadšené bruslaře ale místo unikátní bruslařské magistrály. Pro milovníky běžek a jiných zimních radovánek místo, kde si v zimě přijdou na své. Místo s fascinující přírodou, kde lze spatřit losa evropského a žije rys ostrovid. Lipno, jedinečná oblast na mapě naší republiky. A také největší přehradní nádrž s elektrárnou, která letos oslaví 60. narozeniny.  

Vznik přehrady iniciovaly povodně

První návrhy na vznik lipenské přehrady pocházejí již z konce 19. století, kdy po devastujících povodních v roce 1890 byla navržena výstavba umělých jezer na Vltavě jako řešení každoročních záplav. Další velká povodeň přišla po 30 letech v roce 1920, ale ani tehdy projekt nebyl korunován úspěchem, protože proti výkupu pozemků se postavili místní zemědělci. Druhá světová válka odsunula myšlenku na stavbu přehrady zcela stranou. Další studie na vznik přehrady s podvodní elektrárnou vznikla až roku 1948, samotná stavba byla zahájena roku 1952.

Největší vodní plocha u nás

Stavba dvou na sebe navazujících nádrží probíhala do roku 1959 a jednalo se o první poválečné vodní dílo. Lipenská přehrada s rozlohou 48,7 km² je dodnes největší vodní plochou u nás. Ne nadarmo se proto přezdívá Lipnu české nebo jihočeské moře. Délkou dosahuje 42 km a v nejširším místě je vzdálenost mezi břehy 10 km. Oproti Orlíku není Lipno tak hluboké, průměrná hloubka je pouhých 6,5 metrů a nejhlubší místo je cca 25 metrů pod hladinou. Hráz má na délku 300 m a je vysoká 28 metrů. Svou úlohu, ochranu před povodněmi, splnilo Lipno ještě před svým dokončením. Již v roce 1958 zachránilo Český Krumlov před zimními povodněmi, kdy došlo k předčasnému naplnění přehrady. Na samotné spuštění elektrárny se však muselo ještě rok čekat.

Unikátní oblast v mnoha ohledech

Lipenská přehrada je unikátní nejen vzhledem k velikosti. Jedinečná je také hydroelektrárna skrytá v uměle vytvořené jeskyni v žulovém masivu 200 metrů pod zemí. Elektrárna je vybavena dvěma Francisovými turbínami s výkonem 60 megawattů, které se poprvé roztočily právě 15. června 1959. Zatímco dnes je Lipno turisticky oblíbenou lokalitou, v době před rokem 1989 bylo uzavřenou oblastí pro blízkost rakouských hranic. Díky tomu se v okolí Lipenské přehrady zachovala téměř člověkem nedotčená příroda, která skýtá útočiště pro divoká nebo chráněná zvířata.

You may also read!

S elektronickými cigaretami je kouření bezpečnější

Každý malý školák dnes ví, že kouření nepřináší příliš mnoho zdravotních výhod, spíše právě naopak. Jedná se o zlozvyk,

Read More...

Důležitá lékařská vyšetřovací technika: Oftalmoskopy, otoskopy i dermatoskopy

Vyšetření nám dnes usnadňuje spousta pomůcek. Je to komfortnější nejen pro pacienty, ale i profesionály. Kde seženou to nejlepší? Zdravotnické

Read More...

K čemu slouží jednotlivé druhy kalibrů? Neztraťte se v možnostech

V moderní strojírenské výrobě je nutné pracovat s extrémně přesnými rozměry, které se pohybují v řádech pouhých setin milimetru.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu