Na začátku bychom si měli vyjasnit, že ačkoliv se jim říká „igelitky“, z igelitu vyrobené opravdu nejsou. Jde o plastové tašky vyrobené většinou z HDPE nebo LDPE. Co tyhle zkratky znamenají a jak tedy tašky vznikají?
Plast je dnes všude kolem nás. Tvoří se z něj nejen igelitové tašky, ale také balicí fólie, potravinové fólie či jiné plastové obaly. Zřejmě tušíte, že jejich základem je ropa. Přibližně 6 % celosvětově vyprodukované ropy směřuje do plastikářského průmyslu a konkrétně plastové tašky a sáčky tvoří 35-40 % výroby plastů.
Začíná se výrobou fólie
Potravinová fólie, igelitová taška nebo sáček se vyrábí z plastu s vysokou hustotou (HDPE, high-density plastic) či plastu s nízkou hustotou (LDPE, low-density plastic). V obou případech se začíná s malými peletami z tohoto materiálu, které se nahřejí a pod tlakem zformují do podoby ohebné plastové fólie. Používá se k tomu lis, roztahování a také válec.
Následuje potisk
Málokterá igelitka je čistá, většinou se využívají jako marketingový nástroj, a tak na sobě nesou aspoň název firmy. Tisk přichází na řadu v době, kdy má výsledný produkt ještě pořád podobu fólie. Pro tisk se používají různé technologie a typy barev – klasická aditivní barviva mohla být toxická, proto jsou dnes nahrazována inkousty na bázi alkoholu. Pro vyšší trvanlivost potisku se přidává ionizační úprava.
Nakonec se z fólie vyrobí taška
Potištěná fólie se pak vezme, nařeže a na okrajích se pod obrovským tlakem stlačí. Tím vznikají hotové reklamní tašky. Samozřejmě se přidají nebo vyříznou ještě ucha.
A ekologické hledisko? V obchodech už dnes igelitku jen tak neuvidíte, nabízí papírové alternativy či látkové tašky. Igelitky však nemusí nutně zmizet z trhu, což ukazuje například společnost Van Gillern, která vyrábí speciální řadu reklamních tašek z recyklovatelné fólie. Plast totiž nemusí být na škodu, když se ho naučíme recyklovat, a v Česku si v recyklaci vedeme velmi dobře.