Jak si doma upražit vlastní kávu?

In Doporučujeme

Káva je slast, kterou si rádi dopřáváme v kavárnách, práci, ale i doma. Opravdoví fajnšmekři milují surovou chuť kávy. Bez sirupů, mléka, nesnesou kapslové variace. Můžete si upražit domácí kávu? Ano! A my víme, jak.

Správné zpracování kávy

Je více způsobů, jak na pražení kávy. Sice vám tuto službu dopřejí v obchodech s kávou, ovšem vůně právě pražené kávy je k nezaplacení. Jak tedy na to? Můžete si dokonce vypěstovat vlastní plody, ovšem přece jen u nás nejsou pro kávovníky takové podmínky, takže chuť nebude tak excelentní. Můžete si rovněž sehnat nepražená kávová zrna. Jak s nimi naložit? Při pražení se používá cirkulace horkého vzduchu, takže nejlepší bude, když využijete horkovzdušnou troubu. Předehřejte ji na 220 °C. Zde se uplatní zelená káva. Vezměte si zrna, která rozložte na plech. Dejte jim prostor, káva totiž při pražení zvětšuje objem.

Jak na pražení kávy?

Plech vložte do trouby. Po pěti minutách vyndejte, zrna promíchejte, vyfoukejte skořápky slupek a pak vraťte do trouby. Takto opakujte celý proces několikrát. Zrna začnou tmavnout, proces trvá asi půl hodiny. Pravidelné obracení je nutné, jinak by některá zrna zůstala neupražená, káva by navíc zhořkla. Orientujte se dle barvy zrn. Světle hnědý odstín naznačuje jemně upraženou kávu, střední představuje střední intenzitu a velmi tmavá zrna mají hořkou, silnou chuť. Po upražení nechte zrna vychladnout. Doporučuje se je další den ještě promnout v ubrousku, abyste je skutečně zbavili slupek. Kávu následně uzavřete do obalu, do něhož se nedostane vlhko a světlo, poté ji uložte do chladné místnosti. Chutě a vůně se plně rozvinou asi po týdnu. Ideální je kávu namlít těsně před přípravou nápoje. Způsobů zpracování kávy je více. Pokud chcete kávu pražit rychleji, o polovinu kratší čas budete věnovat pražení na pánvi. Samozřejmě musíte zrna skoro neustále míchat, aby se vám rovnoměrně opražila.

You may also read!

Komu a proč se vyplatí pojištění proti výpadku příjmů?

Důvodů, které mohou vést ke ztrátě či výpadku pravidelných příjmů, může být celá řada. Od kratší či delší pracovní

Read More...

Správně seřízená okna vám pomůžou ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Jak?

Chcete ušetřit za vytápění a chlazení své domácnosti? V tom případě nesmíte myslet pouze na samotné topení, kotel nebo

Read More...

Efektivní řešení pro každý průmysl s plastovými přepravkami od PK Group

V současném průmyslovém světě je logistika klíčová a efektivita manipulace s materiálem může znamenat velký rozdíl v produktivitě a

Read More...

Mobile Sliding Menu