Bez ohledu na to, jak čistý je váš dům, žijí s vámi roztoči. Nacházejí se v každém obývacím pokoji, nejsou pouhým okem viditelní, ale jejich životně důležité předměty jsou silným alergenem pro domácnost. Vylučování těchto parazitů je toxické a často způsobuje chronický výtok z nosu, zánět spojivek, dermatitidu a dokonce bronchiální astma.
Jak chránit sebe a své blízké před těmito nebezpečnými mikroorganismy?
Nutno přiznat, že není možné se úplně zbavit prachových roztočů, ale je ve vaší moci, aby váš domov byl co nejvíce hypoalergenní. Postupujte takto:
Krok 1. Musíte zbavit svůj domov všech zbytečných věcí, které hromadí prach: staré koberce a koberečky, záclony, měkké hračky – to vše se stává ohniskem parazitů. Knihy a oblečení by měly být skladovány v uzavřených skříních.
Krok 2. Mokré čištění je nejlepší způsob, jak se zbavit prachu, a tím i roztočů. Častěji otírejte nábytek vlhkým hadříkem a před čištěním podlahy vyčistěte všechny povrchy textilu pomocí vysavače.
Roztoči a zase roztoči
Roztoči se živí mrtvými částicemi naší kůže, které dopadají na matraci, polštář, přikrývku. Neustálé pocení v noci navíc vytváří ideální podmínky pro reprodukci těchto parazitů. Tak asi 300-400 milionů těchto potvůrek dopadne na manželské lůžko.
Aby se zabránilo rozmnožování roztočů v naší posteli, nejjednodušší je použít nepromokavý ochranný obal pro matraci a polštář a každých 10 dní vyměňovat ložní prádlo. Moderní kryty mají patentovanou bariéru proti roztočům a alergiím, zabraňují pronikání mikroorganismů do podestýlky. Roztoči se bojí mrazu a slunečního světla, takže polštáře a přikrývky často větrejte na balkoně.
Hlavní opatření proti roztočům
- nepřetápějte prostory v domě,
- snižte vlhkost v domácnosti,
- pravidelně větrejte,
- vystavte matrace a postel slunci,
- peřiny vystavte mrazu,
- často perte ložní prádlo,
- pravidelně otírejte prach a zbavte se huňatých koberců.