Nejčastější příčiny, proč se stavba venkovní sauny nedaří podle představ

In Domácnost

Mít saunu v nejkrásnějším koutu zahrady je snem snad každého majitele rodinného domu. Představa, že venku si podzimní vítr hraje s listím padajícím ze stromů a vy sedíte ve vyhřátém saunovém domku, kde je teplota kolem 100 °C a příjemně to voní dřevem, je zkrátka kouzelná.

Dobrý plán a skvělé místo je základ úspěchu

Stavba zahradní sauny se vám nepovede, pokud ji budete stavět, jako když kočička s pejskem vařili dort. Nemůžete začít bez rozmyslu. Potřebujete plán. A potřebujete dobré nářadí. A zkušenosti. Těch není nikdy dost.

Abyste si venkovní saunování užili naplno, pečlivě vybírejte a přemýšlejte, kam saunu na zahradu umístíte.

Aby finská sauna do zahrady padla jako ulitá, doporučujeme nějaký klidný kout. Pokud hned za plotem soused pravidelně každý víkend štípe dříví nebo se věnuje jiné hlasité činnosti, saunování vás bavit nebude.

Hledejte místo, kde budete mít výhled na něco hezkého. Protože i během saunování se budete raději dívat na oblíbený strom, jezírko, keř než na věšák s prádlem.

Zahradní sauna nepotřebuje zbytečně velký prostor. Úplně postačí kolem 5 – 9 m2. Jestli se většinu času budete saunovat ve dvou, nepořizujte si příliš velkou saunu. Jen byste zbytečně vytápěli velký prostor.

Na saunových kamnech a izolaci nešetřete

Jen kvalitní saunová kamna vám poskytnou očekávaný zážitek ze saunování. Pozor dejte na výběr správného výkonu – většinou platí, že 1 kW topidla = 1 m3 prostoru sauny. Ale záleží i na materiálu, ze kterého je vaše sauna postavena a jak kvalitní má izolaci.

Pamatujte, že nedostatečně dimenzovaná kamna znamenají, že saunu v chladných měsících nevytopíte. A zbytečně výkonná kamna budou mít vyšší spotřebu elektrické energie.

Potřebujete přívod elektřiny i vody

Aby mohla vaše venkovní finská sauna svítit a topit, potřebujete přívod elektrické energie. Vždy se samostatným jističem a na 380V.

A protože ke každé sauně patří i neodmyslitelně ochlazení, pamatujte i na přívod vody. Pro zchlazení úplně postačí venkovní sprcha nebo polévací vědro.

Na český smrk nebo borovici zapomeňte

Možná se na internetu dočtete, že nějaký domácí kutil postavil saunu ze smrkového dřeva, které rostlo někde za jeho domem. Možná měl štěstí a během první saunovací sezóny mu z palubek nebude za krk kapat horká pryskyřice.

My ostatní dáme přednost osvědčenému severskému smrku nebo olši či osice. Zkrátka dřevu, které je pro stavbu sauny přímo určené.

Protože na experimenty není při stavbě sauny čas ani místo.

You may also read!

Jak zpestříte svůj milostný život?

Dlouhodobé vztahy vyžadují pořádnou porci práce. Dříve či později si totiž uvědomíte, že začínáte pozorovat prvotní náznaky nebezpečného stereotypu.

Read More...

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Mobile Sliding Menu