Ověření faktů u tipů, jak se chránit před koronavirem

In Zdraví a výživa

Spolu s koronavirem se na planetě šíří nejen panika, ale také řada tipů, jak se před ním chránit. Tyto tipy nejsou vždy poskytovány kvalifikovanými odborníky a výsledek je často nula.

Níže uvádíme seznam různých navrhovaných metod.

1. Česnek

Mnoho uživatelů sociálních médií doporučuje jíst česnek, aby se zabránilo infekci. Světová zdravotnická organizace (WHO) schvaluje česnek jako zdravé jídlo, které má určité antimikrobiální vlastnosti, ale neexistuje důkaz, že chrání před novým koronavirem.

Česnek sám o sobě není nebezpečný – pokud lidé, kteří jej používají k léčbě, dodržují doporučení lékařů.  Konzumace česneku ve velkém množství může sama o sobě způsobit problémy.  

2. „Kouzelné doplňky“

Populární blogger YouTube Jordan Jordan Suther tvrdí, že „zázračný minerální doplněk“ (MMS) nás ochrání před koronavirem.

Tento doplněk obsahuje oxid chloričitý. Suther, stejně jako někteří jiní ovlivňovatelé, nabízeli „zázračný lék“ ještě před vypuknutím epidemie. V lednu napsal na Twitteru: „Oxid chloričitý (MMS) je účinný nástroj pro hubení rakovinných buněk, a navíc pomůže zabránit infekci koronaviry.“

Minulý rok již americká správa potravin a léčiv (FDA) varovala, že bezpečnost a účinnost oxidu chloričitého nebyly studiemi prokázány a že jeho použití může způsobit nevolnost, zvracení, průjem a příznaky těžké dehydratace.  

3. Domácí ruční gel

Lidé na celém světě nakupují ruční sanitizéry. V mnoha obchodech v těchto dnech došly zásoby dezinfekčního gelu a na internetu získávají popularitu pokyny, jak gel vyrobit sami.

Některé z těchto domácích gelů však nejsou vhodné pro lidskou pokožku.  Někdy v těchto receptech doporučují používat alkoholické nápoje, ale i v těch nejsilnějších z nich obsah alkoholu zřídka přesahuje 60%.

4. Koloidní stříbro

Koloidní stříbro doporučoval jeden z hostů televizní americké show Jima Bakera, k ochraně před koronaviry. Kapalina, ve které jsou rozpuštěny nejmenší částice stříbra, podle jeho názoru zabije během 12 hodin některé odrůdy koronaviru. Je pravda, že přiznal, že zatím nemá žádné informace o Covid-19.

Zpráva, že tekuté stříbro může být účinné v boji proti koronaviru, se rozšířila napříč sociálními sítěmi, zejména v komunitách, které jsou skeptické vůči tradiční medicíně. Zastánci tohoto nástroje věří, že dokáže léčit různá onemocnění a působit jako antiseptikum, a také posiluje imunitní systém. Americké úřady však varují, že příznivé vlastnosti koloidního stříbra nebyly prokázány. Kromě toho může jeho použití způsobit závažné vedlejší účinky, například zhoršenou funkci ledvin, křeče a argyrii – nevratnou změnu barvy kůže.

5. Pijte vodu každých 15 minut

Na Facebooku byl zveřejněn příspěvek, který citoval jistého „japonského lékaře“ doporučujícího pít pitnou vodu každých 15 minut, aby se virus vymyl z úst. Pití velkého množství vody je dobré z mnoha důvodů, ale ochrana proti koronaviru to není.

Lékaři jsou vůči této radě skeptičtí: virus vstupuje do těla přes dýchací cesty. Ale i když se virus dostane do úst někoho, pitná voda v tomto případě nepomůže.  

6. Pijte horkou vodu, dopřejte si horké lázně a vzdejte se zmrzliny

Zpráva připisovaná Unicefu byla rozšířena v tomto znění: ´Horká voda pomáhá vyhnout se koronaviru: musíte ji pít co nejvíce, a také pobývat častěji na slunci, a pak se k vám koronavirus pravděpodobně nedostane.´  K dispozici jsou také tipy pro horké koupele pro stejný účel.

Charlotte Gornitska z Unicef ​​říká: „Toto je samozřejmě úplná lež. Chřipkový virus v létě nepřežije mimo lidské tělo, a navíc nevíme, jaký vliv má vysoká teplota na nový koronavirus.“

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu