Princip Elliott Waves

In Finance

Tento princip poprvé navrhl Elliott (RN Elliott) v řadě článků publikovaných v roce 1939 ve Financial World. Základ principu – vše od založení světa je cyklické povahy. Koncept přirozeného práva přikládá Fibonacciho číslům zvláštní význam. Fibonacciho čísla se nazývají sekvence začínající 1 a 2, po které je každé následující číslo sekvence součtem předchozích dvou: 1,2,3,5,8,13,21,34 …

Fibonacciho čísla mají následující vlastnosti:

Součet dvou sousedních čísel se rovná dalšímu číslu Fibonacciho.

Poměr čísla k dalšímu má tendenci k 0,618, následující k předchozímu – 1,618.

Výsledkem těchto vztahů je přibližně 1.

Na základě znalosti Fibonacciho čísla a povahy přirozených cyklů ukázal Elliott v 80. letech existenci stabilních cyklů 8 vln – z nichž 5 zvyšuje trh, a pak 3 nižší. Každá dvojice cyklických vln představuje cyklus kratší délky.

Nejdelší cyklus v Elliottově teorii se nazývá Velký supercyklus, sestává z 8 vln, z nichž každá je rozdělena na 8 vln menších cyklů atd. Proces drcení pokračuje odhalením vln Main, Intermediate, Minute, Second (Minuette) a Sub-second (Sub-Minette).

Podle Elliottovy teorie tvoří celý býčí – medvědí cyklus uzavřený mezi koryty medvědí fáze 8 vln: pět vln tvoří býčí fázi cyklu a tři – medvědí. Býčí fáze se skládá z pěti vln: tří vln postupujících nahoru (1, 3 a 5 – impulzní vlny) a dvou vln korekce nebo konsolidace (2 a 4 – korekční vlny).

Medvědí fáze se skládá ze tří vln: dvě spouštěcí vlny (A a C jsou impulzní vlny) a jedna korekční vlna.

Elliottova teorie má tři složky: odhaduje tvar vln, jejich výšku a trvání.

Elliottovy principy

Všechny změny ve směru hlavního trendu se nazývají impulzní vlny. Všechny vlny namířené proti hlavnímu trendu se nazývají korekční vlny. Každá impulsní vlna se skládá z pěti menších vln. Každá korekční vlna se skládá ze tří menších vln. Jedna ze tří impulsních vln je prodloužena, tj. má delší trvání ve srovnání s ostatními. Taková vlna obvykle sestává z devíti menších vln. Třetí vlna impulsu je obvykle napnutá.

Trvání natažené vlny pulsu je zpravidla 1,618 délky obvyklé vlny pulsu (poměr Fibonacciho čísel). Po dokončení poslední z osmi vln (pět – růst a tři – pokles) končí celý cyklus. Korekce obvykle přináší ceny na úroveň 4. vlny. Celý cyklus jsou dvě vlny většího cyklu.

Forma, trvání a složitost oprav se liší. Například 2. vlna může upravit ceny na 62% 1. vlny, což představuje jednoduché tři a, ba ac, zatímco 4. vlna se může vrátit zpět na 38% 3. vlny a reprezentovat dvě nebo tři po sobě jdoucí posloupnosti vln a, b a c. Je-li 1. vlna natažená vlna pěti, 4. vlna může klesnout na svou úroveň a dosáhnout úrovně korekce 2. vlny, ale ne dále. Pátá vlna impulsu může někdy mít podobu diagonálního trojúhelníku. Současně její 4. vlna klesne pod vrchol 1. vlny. Po vytvoření trojúhelníku dojde k ostré korekci, která zruší celý vzestup od základny trojúhelníku.

Elliottův princip, jak již bylo zmíněno, přímo souvisí s poměrem Fibonacciho čísel. Výška sousedních vln podle Elliott koreluje v poměru 1,618 (mezi vlnami pulsu) 0,382; 0,5; 0,618 (výška korekčních vln vzhledem k předchozí vlně pulsu).

Základní vztahy v Elliottově principu

Ze tří impulsních vln je jedna vlna (3 nebo 5) velká, ostatní jsou stejné: 5 – velké, 1 = 3; 3 – velký, 1 = 5.

Minimální úroveň, při které vlna 3 = nižší. bod vlny 2 + 1.618 vlna 1.

Horní úroveň vlny 5 = 3,236 Wave 1 + Upper. vlnový bod 1 (Max)

Nižší bod vlny 1 (Min) [3,236 = 2 1,618]

S 1 = 3, Wave Level 5 = (High Point of Wave 3 – Low Point of Wave 1) 1 618 + Low. vlnový bod 4

V obvyklé korekci typu „klikatá“ (3 -5 – 3): C = A

V ostatních případech: Dolní úroveň C = Nižší. bod vlny A – 0,618 Wave A

Při horizontální korekci (3 – 3 – 5), když vlna B dosáhne (nebo dokonce překročí) počáteční úroveň vlny A: vlna C = 1 618 vlna A

V symetrickém trojúhelníku každá vlna podél trendu odkazuje na předchozí vlnu v poměru 0,618.

Poměry jsou často vyjádřeny v procentech. V tomto případě používají: 61,8% (zaokrouhlování na 62%), 38%, 50%. (Například v Dowově teorii – 33%, 50%, 67%)

Podle Elliottovy teorie dochází po silném trendu k 38% pullbacku a následuje slabý trend – 62% pullback.

Elliottské časové vztahy

Vrcholy a žlaby jsou od sebe odděleny počtem dní (týdny, měsíce, roky) odpovídajících číslům Fibonacciho: 13, 21, 34, 55, 89.

Zdroj: V. Meladze, „Průběh technické analýzy“

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu